Helios č. 2 / 2007

 

BULLETIN SPOLOČNOSTI PSORIATIKOV A ATOPIKOV SR

PP 7, POŠTA 4

840 00 BRATISLAVA

 

Helios

2/2007

 

Dňa 21. apríla 2007 sme sa na košickom verejnom cintoríne s hlbokým zármutkom navždy rozlúčili so vzácnym človekom doc. MUDr. Františkom Héjjom, CSc., lekárom ambulancie kožného oddelenia FNsP v Košiciach. Po ťažkej chorobe nás opustil vo svojich 62 rokoch.

Jeho odchodom strácajú pacienti s kožnými chorobami, členovia Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR a klub Košice vynikajúceho a starostlivého odborníka, kolegu a priateľa, s ktorým sme spoločne vybudovali Denné liečebné centrum Psorhelio.

S úctou a poďakovaním za všetko dobré v tichej spomienke pacienti a priatelia.

JUDr. Cyril Betuš, predseda klubu

 

S hlbokým zármutkom oznamujeme, že dňa 22. 6. 2007 vo veku 59 rokov tragicky zahynula naša dlhoročná členka a hospodárka Bratislavského klubu pani Elena Ferenciová. Poznali sme v nej vzácne optimistického človeka, na ktorého sa vždy dalo spoľahnúť.

Ďakujeme všetkým, ktorí ju odprevadili na poslednej ceste. Česť jej pamiatke!

Bratislavský klub psoriatikov a atopikov

Z pera odborníkov

Aplikácia prípravkov radu Dr. Michaels v dermatologickej praxi

Psoriáza. Ochorenie, ktoré stále mnohým ľuďom - pacientom, ale aj ich rodine alebo blízkym osobám - podvedome naháňa hrôzu. O psoriáze bolo napísaných veľké množstvo odborných článkov a kníh, informácií pre verejnosť a samotných pacientov. Každoročne sa uskutočňuje vo svete celý rad dôležitých sympózií a kongresov, kde sa prezentujú najnovšie poznatky od pokrokov v lokálnej terapii až po aplikáciu systémových prípravkov - retinoidov, cyclosporinu, biologík. Ukazuje sa však, že informácií je stále málo.

Psoriáza sa podľa posledných štatistických údajov vyskytuje asi u 3 % populácie, pričom muži aj ženy sú postihnutí rovnako. U detí a veľmi starých osôb sa prvé príznaky nevyskytujú tak často, najviac postihnutých prichádza do ambulancií kožných lekárov po prvýkrát vo veku 20 – 60 rokov, najčastejšie v tretej dekáde života. Pri familiárnej záťaži je cca 30 % pravdepodobnosť, že aj u potomkov sa psoriáza vyskytne. Pri postihu oboch rodičov psoriázou je pravdepodobnosť objavenia sa ochorenia u potomkov podstatne vyššia. Dnes sú terapeutické možnosti veľmi široké a u psoriatika je možné dosiahnuť dlhé obdobie remisie (bez príznakov). Tvrdenie o absolútnej vyliečiteľnosti psoriázy je voči pacientom veľmi neseriózne a nesprávne. Terapiu každého pacienta je potrebné posudzovať výlučne individuálne.

Koža psoriatika je veľmi citlivá na vonkajšie dráždenie nielen pri práci, ale aj pri športovaní, v škole, pri udržiavaní osobnej hygieny a používaní istých typov materiálov na oblečenie. Názory na striktné dodržiavanie určitého typu diéty u psoriázy sa v lekárskych kruhoch veľmi rôznia.

Klinický obraz psoriázy je veľmi pestrý - postihnutie voľnej kože typu psoriasis guttata, psoriasis numularis až po psoriasis geographica. Veľa pacientov má postihnutie vlasatej časti hlavy - psoriasis capillitii a nechtov psoriasis unguium. Vážnymi sú prípady pacientov s postihom kože a kĺbov (psoriasis arthropatica) a psoriatická erytrodermia. U niektorých pacientov sa psoriáza môže prejaviť aj na slizniciach (psoriasis mucosae oris) a genitáliách (psoriasis inversa).

K liečbe každého pacienta je potrebné pristupovať veľmi zodpovedne, s prihliadnutím na individuálne prejavy a psychický a fyzický stav. Liečebný postup sa odvíja od klinického štádia. Liečba psoriázy vyžaduje pravidelné, denné ošetrenie, ale aj psychologický a psychosociálny program. K základnej liečbe patrí aplikácia lokálnych prípravkov, fototerapia - UVA, PUVA, SUP, TOMESA, kúpeľné pobyty, autogénny tréning, rôzne diétne schémy, prímorská liečba, alternatívne metódy. Nevyhnutné je zodpovedne pristupovať v systémovej terapii – kortikoidy (výnimočne), retinoidy, cyslosporin A, biologiká.

S psoriázou je nevyhnutné sa naučiť žiť. Pacienti však zväčša akceptujú dobre mienené rady len dovtedy, keď sa neobjavia správy o „zaručene účinných prípravkoch“, ktoré v liečbe psoriázy „stopercentne pomôžu“. Kto psoriázu má, vie, ako magicky táto veta pôsobí a čo všetko je človek ochotný urobiť, zaplatiť alebo dať, len aby sa k zázračnému medikamentu dostal. Stálo by napríklad za štatistickú analýzu zistiť, koľkých psoriatikov priviedol hlad po informáciách k internetu.

K posledným hitom lokálnej terapie patria produkty austrálskeho lekára Dr. Tiranta a jeho výskumného tímu. Vyvinuli rad účinných prípravkov pod názvom Dr. Michaels®: čistiaci gél (Cleansing Gel), masť (Ointment) a telové mlieko (Skin conditioner). Spoločné použitie všetkých troch prípravkov podľa realizovaných štúdií priaznivo ovplyvňuje chorobný stav kože a predlžuje obdobia remisie. Prípravky sú vyrobené na báze prírodných komponentov a neobsahujú kortikoidy, takacitol a kalcipotriol (potvrdené opakovanými testami Ministerstva zdravotníctva Rakúska). Percentuálne zastúpenie jednotlivých komponentov je patentovo chránené.

Čistiaci gél (Cleansing Gel) obsahuje malé množstvo čiernouhoľného dechtu, organické kyseliny, zmes ovocných kyselín, okrem iných kyselinu askorbovú a citrónovú. Tieto pozitívne ovplyvňujú deskvamáciu (odlupovanie odumretých buniek), zmäkčujú kožu a vyhladzujú kožný reliéf. Tým, že sa po použití prípravku eliminuje stratum korneum, je uľahčené preniknutie masti do hlbších vrstiev kože a zlepší sa konečný liečebný efekt. Odporúča sa preto užívať oba produkty (čistiaci gél a masť) súčasne.

Masť (Ointment) obsahuje prírodné rastlinné oleje (olej z pšeničných klíčkov a zo sladkých mandlí), éterické oleje (levandulový, rozmarínový, medovkový), starostlivo vybrané herbicídy, kysličník zinočnatý, bázické gély. Zloženie masti pri pravidelnom používaní v krátkom čase eliminuje pruritus (svrbenie), suchosť kože a vytváranie šupín na voľnej koži trupu aj vo vlasatej časti hlavy. Je účelné ošetrovať prípravkom iba postihnuté lokality kože.

Telové mlieko (Skin Conditioner) obsahuje zmes prírodných rastlinných a éterických olejov (olivový, zo sezamových semiačok, emuový, levandulový a eukalyptový), vitamín A a E. Odporúča sa aplikácia ihneď po nanesení masti, pre vytvorenie optimálnej ochrannej vrstvy.

Ako udáva výrobca, po 6- až 8-týždennej aplikácii sa základné problémy v 95 percentách prípadov eliminujú. Prípravky je možné používať k cielenému ošetrovaniu, aj ako preventívnu dermatokozmetiku.

V súčasnosti bolo vykonaných množstvo multicentrických dvojito slepých štúdií v Európe aj inde vo svete s cieľom potvrdiť účinnosť lokálnych prípravkov "DR. MICHAELS" . Výsledky maďarských (Prof. Dr. Horváth Attila, Budapešt), rumunských (Prof. Dr. Maier Nicolae, Cluj), ruských (Prof. N.G. Korotky, Moskva), rakúskych (Prof. Dr. H. Hönigsmann, Viedeň) a českých klinických testov (Prof. MUDr. František Novotný, DrSc., Praha, Prof. MUDr. Jana Hercogová, Csc. Praha) sú celkom jednoznačné a pozitívne.

Cieľom klinických štúdií bolo posúdenie účinnosti prípravkov Dr. Michaels® u rôznych typov psoriázy a overenie, či prírodné oleje (ich zloženie a pomer) sú schopné pozitívne ovplyvniť parakeratózu (chybné rohovatenie epitelu), zápal, infiltráciu – teda lokálne prejavy psoriázy.
Testovanie na všetkých pracoviskách trvalo osem týždňov, hodnotenie lokálneho nálezu, tolerancie a efektivity sa realizovalo po 2, 4, 6 a 8 týždňoch, podľa indexu PASI (Psoriasis Area and Severity Index) – erytém, infiltrácia, parakeratóza a plocha postihnutých partií. Všetci probandi boli poučení o nevyhnutnosti presne dodržiavať odporúčaný systém aplikácie (všetky tri produkty súčasne, 2x denne ráno a večer)

Systém hodnotenia:

·                            Zhoršenie: PASI hodnota je vyššia než na začiatku

·                            Bez zlepšenia: PASI hodnota sa znížila o 0 - 25 %

·                            Mierne zlepšenie: PASI hodnota sa znížila o 26 - 50 %

·                            Dobré zlepšenie: PASI hodnota sa znížila o 51 - 75 %

·                            Výrazné zlepšenie: PASI hodnota sa znížila o 76 - 100 %

Finálne hodnotenie výrobkov Dr. Michaels®

neúčinné u 12 % sledovaných pacientov

dobré zlepšenie a eliminácia 51 - 75 % chorobných prejavov u 35 % pacientov

výrazné zlepšenie a eliminácia 76 – 100 % chorobných prejavov u 53 % pacientov

Nežiaduce prejavy: 23 % krátkodobá folikulitída na dolných končatinách, 5 % pacientov prechodné svrbenie (neviedlo k prerušeniu štúdie).

Kozmetický efekt: účinky ako dobrý hodnotilo 49 % a výborný 51 % pacientov.

Záver medzinárodných štúdií: na základe vyššie uvedených výsledkov je možné prípravky radu Dr. Michaels úspešne aplikovať v prípadoch ľahkých a stredne ťažkých foriem psoriázy (aj v prípade postihnutia viac než 30 % telesného povrchu). Účinnosť je porovnateľná zo štandardne používanými liečebnými postupmi (lokálne kortikoidy, tacrolimus, kalcipotriol). Pri aplikácii sa nevyskytujú vážnejšie nežiaduce účinky a použitie prípravkov je pre pacientov príjemné. Prípravky radu Dr. Michaels nemajú nepríjemný zápach, ani nefarbia bielizeň. Sú ideálne pre ambulantnú prax.

Na pracovisku DOST vo Svidníku sme mali možnosť overiť účinnosť prípravkov Dr. Michaels celkovo u 16 pacientov, typ štúdie IV, poregistračné sledovanie, náhodné zaradenie pacientov do súboru.

Metodika

Pracovisko: DOST Svidník

Doba trvania štúdie: 1. 4. 2006 – 31. 1. 2007

Súbor pacientov: 16 pacientov (13 mužov, 3 ženy)

Priemerný vek: 38,5 roka (ženy 36,7 roka, muži 40,64 roka, najmladší muž

12 rokov).

Diagnózy: ľahké a stredne ťažké formy psoriasis vulgaris

Dĺžka ochorenia: priemerne 13,6 rokov (u všetkých pacientov ide o recidívu ochorenia).

Dĺžka súčasnej epizódy 3,5 mesiaca

Rozsah postihnutia voľnej kože a vlasatej časti hlavy sa pohyboval

v rozmedzí 10 – 35 % telesného povrchu.

Hodnotenie lokálneho nálezu: celkovo 3x - pri zaradení do súboru, po 2, 4 a 8 týždňoch

Hodnotenie lokálneho nálezu vykonávané podľa klinického

obrazu

Použitý prípravok: Dr. Michaels čistiaci gél, masť, telové mlieko

Zloženie: pozri norma výrobcu

Žiadne vážnejšie vedľajšie účinky, preto sa môže používať tak dlho, ako je to potrebné

Informácie pre pacientov: podané ošetrujúcim lekárom, oboznámenie s lokálnou

aplikáciou, upozornenie na možné nežiaduce účinky

Počet aplikácií: podľa odporúčania výrobcu 2 x denne

Doba používania: priemerne 45 dní, najkratšia doba podávania 38 dní

 

Súčasné podávanie iných liekov: iba v nevyhnutných prípadoch a na odporúčanie iného odborníka

Laboratórny screening: 2x – pred začatím liečby a po jej ukončení

Vyšetrenie fokálnej infekcie: 11 pacientov

Dokumentácia pracovný protokol

Fotodokumentácia: vykonávaná vždy pri kontrole zdravotného stavu pacienta

 

Výsledky

 

V správe sú zhodnotené 10-mesačné výsledky štúdie aplikácie prípravkov Dr. Michaels čistiaci gél, masť, telové mlieko. Celkovo bolo do štúdie zaradených 16 pacientov, potvrdený výborný alebo veľmi dobrý efekt lokálne aplikovaných prípravkov u 14 pacientov, pričom najmä 5 pacienti oceňujú najmä akceleráciu ústupu prejavov v porovnaní s predtým používanými rovnakými výrobkami. U 9 pacientov objektívne zhodnotenie lekára aj pacienta zhodné – viditeľný dobrý efekt ústupu prejavov psoriázy aj z estetického hľadiska. Dvaja pacienti sa sťažovali na suchosť po aplikácii prípravkov a neudávali objektívne zmenu lokálneho nálezu. Nebol dôvod na prerušenie aplikácie. Nežiaduce účinky (NÚ) v zmysle folikulitídy neboli zaznamenané.

 

Efekt preparátov Dr. Michaels u pacientov s psoriasis vulgaris

 

 

Úplná redukcia chorobných prejavov

 5 pacientov (31,25 %)

Výrazné zlepšenie

9 pacientov (56,25 %)

Stav nezmenený

2 pacienti (12,5 %)

Hodnotenie príznakov

Erytém,infiltrácia šupiny, svrbenie,

Redukcia všetkých uvedených prejavov do 15 dní o 2/3

Najrychlejší ústup erytému a šupín

Znášanlivosť

Vynikajúca, veľmi dobrá

Prerušenie liečby

0

Nežiaduce účinky

Mierne pálenie (krátkodobo)

Spokojnosť s liečbou

9 pacientov veľmi spokojných, 5 pacienti spokojní, 2 pac. efekt porovnateľný s inými preparátmi, nespokojní

Remisia

Najmenej 3 mesiace,

Poznámka

Najefektnejšie prípady postihnutia vlasatej časti hlavy a do 20 % povrchu tela

 

Diskusia a záver

Lokálny efekt radu prípravkov Dr. Michaels čistiaci gél, masť, telové mlieko u pacientov s rôznymi typmi psoriázy je dostatočne známy a potvrdený mnohými štúdiami renomovaných pracovísk. V práci sú predložené výsledky 10-mesačného sledovania pacientov s ľahkou a stredne ťažkou formou psoriázy (rozsah 10 – 35 % povrchu), u ktorých boli súčasne aplikované vyššie uvedené lokálne produkty.

U 5 pacientov po 48 dňoch zaznamenaný výborný efekt a subjektívne veľmi dobré pocity, u 9 pacientov stav výrazne zlepšený. Trvanie remisie najmenej 3 mesiace.

Z hľadiska pacienta je aplikácia jednoduchá a efektívna, plne porovnateľná s dosiaľ používanými produktmi, napr. lokálne kortikoidy, takalcitol, kalcipotriol. Aplikácia prípravkov pozitívne ovplyvňuje erytém, pruritus, deskvamáciu, dochádza k zmäkčovaniu kože a vyhladzovaniu kožného reliéfu. Z hľadiska pacienta je nepochybne vhodne zvolená aj kombinácia prípravkov.

Naše výsledky plne korelujú s publikovanými zahraničnými štúdiami.

Prim. MUDr. Hana Zelenková, PhD., MUDr. Júlia Stracenská, DOST Svidník

 

Psychosomatická onemocnění v dermatologii

 

 

Dermatolog přichází velmi často do styku s onemocněním nebo stavy, kdy jsou kůže a psychika úzce propojeny. Souvislostmi somatických a psychických projevů, možnostmi diagnózy a léčbou se zabývá psychodermatologie.

 

Psychodermatologie je obor sdružující odborníky různého zaměření - dermatology, psychology, psychiatry. Psychosomatická medicína ve svém nejširším pojetí předpokládá, že člověk ve zdraví i v nemoci, v každém svém momentálním stavu i ve všech fázích svého života představuje jednotu psychického a somatického (tělesného) stavu se svým prostředím. Pro psychosomatická onemocnění je typické, že vznik onemocnění může být přímo vztažen k předchozí psychologické události nebo osobnostní charakteristice.

 

(Pato)fyziologie stresové reakce

Představme si únikovou reakci zvířete při ohrožení. Únikové mechanismy se vystupňují: tepová frekvence a krevní tlak se zvýší; krev je odváděna do svalů, bdělost vrcholí, zatímco zvíře vyráží, aby si zachránilo život. Přítomnost vnitřní nebo vnější síly, která hrozí narušit rovnováhu organismu, je vnímána jako stresor a stresová reakce představuje normální reakci sloužící k zachování života.

I když si sami sebe představujeme jako vysoce vyvinuté a civilizované bytosti, je tato reakce dokonale zachována i u nás, u lidí. Pro trvalé stresory našeho moderního života už ale není vhodná. Přímé ohrožení života jsme nahradili přetížením na pracovišti, dopravními zácpami, znečištěným životním prostředím, ale mechanismy, kterými se máme s těmito protivenstvími vypořádat, se ještě dokonale nevyvinuly. Chronicita stresu vede k vyčerpání organismu a nemoci, má nepříznivý účinek na zdraví a očekávanou délku života. Ukázalo se, že samota, nedostatek zájmu ze strany blízkých osob a společnosti, pracovní neúspěchy a další životní stresory, jakými mohou být například zkouška ve škole či ztráta blízké osoby, mohou vyvolat změny v imunitním systému. Člověk na rozdíl od zvířat trpí navíc zvláštní formou stresu: připouští si obavy z událostí, které nenastaly a pravděpodobně nenastanou. Jedná se třeba o obavy z možné ztráty zaměstnání, strach z nádorového onemocnění, strach ze ztráty blízké osoby.

 

Nemocný s kožním onemocněním může „sledovat nevědomý cíl“

Psychosociální vlivy na některé kožní choroby jsou známy řadu let. K onemocněním, která se řadí mezi psychosomatická, patří v dermatologii:

· psoriáza

· atopická dermatitida

· areátní alopecie - ložiskové vypadávání vlasů

· chronická kopřivka

· akné

· opar

· různé typy svědění kůže

Studie v poslední době prokázaly, že psoriáza vede k podobné invalidizaci jako jiné závažné interní onemocnění. Má stejné důsledky na kvalitu života nemocných, jako například vysoký krevní tlak nebo chronické srdeční onemocnění. Atopická dermatitida ve svých důsledcích postihuje nejenom pacienta, ale celou pacientovu rodinu. Prokázalo se, že projevy akné zvyšují v některých případech riziko sebevraždy.

V dětství mají psychosomatická onemocnění některé zvláštnosti:

· Vznikají velice snadno.

· Jsou globálnější a méně diferencovaná.

· Čím je dítě mladší, tím jsou poruchy závažnější.

· Mezi počátkem poruchy a její manifestací je víceméně dlouhý časový interval.

· Ekosystémové hledisko je reprezentováno vlastnostmi rodinného systému.

 

Zdroje psychosomatických poruch

Psychosomatické poruchy jsou výsledkem neodžitých emocí (Říčan, 199). Pro vznik psychosomatického onemocnění jsou nebezpečnější takové emoce, které jedinec nemůže nebo nesmí projevit a odreagovat. Jedná se především o úzkost, agresi, strach, zármutek (Balcar, 1995). Psychosomatický přístup k onemocnění je někdy mylně chápán jako pokus o zpsychologizování všech kožních problémů. Kožní onemocnění postihují často lidi zvýšeně emočně citlivé. Ve struktuře osobnosti se projevuje výrazná úzkostnost a depresivní ladění. Dalším projevem je opoždění emočně sociálního zrání a silná závislost na rodině. Rozsáhlé a viditelné dermatózy bývají obvykle spojeny s narušeným chováním v psychosociální oblasti. Chronické onemocnění kůže může přerušit osobní aktivity člověka - pacienta, zasahuje do vykonávání práce a do sociálních vztahů s okolím. Stejně tak zvětšuje sociální citlivost a tendenci vyhýbat se sociálním kontaktům. Viditelné příznaky kožního onemocnění bývají obvykle příčinou sociální stigmatizace, označkování. Stav kůže může být stresorem, pokud jej člověk vnímá jako obtíž, často zhoršuje jeho image a působí mu trápení. Bolestivost, svědění, nápadnost ve vzezření a čas, který pacient věnuje péči o pleť, přispívají k upevnění pacienta v jeho nemoci. Proto je důležité, aby vedle odborné dermatologické péče byla pacientovi poskytnuta psychologická pomoc k tomu, aby se mohl lépe vyrovnat se svým zdravotním stavem.

 

Psychoterapeutická intervence

Měla by být zaměřena na posílení a vyhranění pacientova , nalezení pacientova místa v rodině, směřuje k otevření se novým možnostem a příležitostem. Cílem je dovést pacienty k tomu, aby přestali být úzce zaměřeni na projevy svého kožního onemocnění a aktivitu vložili do rozvinutí osobního potenciálu k plnohodnotnému uplatnění v širším sociálním prostředí. Psychologické vyšetření a intervence, individuální, rodinná a skupinová psychoterapie jsou vhodnou možností ovlivnění kvality života pacientů trpících chronickým kožním onemocněním.

Prim. MUDr. Marie Selerová, kožní ambulance, poliklinika Nový Jičín

Zdroj: Zpravodaj SPaAE ČR

Atopický ekzém

Príčiny, prejavy, liečba

Čo je atopický ekzém?

 

Ide o chronické zápalové ochorenie kože, ktoré najčastejšie začína už v dojčenskom veku a u nás postihuje približne 10 % detí. Ochorenie má kolísavý priebeh, striedajú sa pokojné obdobia a náhle vzplanutia. Atopický ekzém sa nazýva aj atopická dermatitída, neurodermitída alebo detský ekzém.

 

Ako sa ochorenie prejavuje?

+ hlavným príznakom je silné až neznesiteľné svrbenie, na ktoré pacient reaguje škrabaním

+ koža je suchá a dráždivá

+ objavujú sa na nej červené zapálené fľaky a množstvo drobných červených vyrážok

+ u dojčiat sa ekzémové ložiská objavujú najmä na tvári, ramenách, vonkajších plochách končatín

+ u detí a dospelých sú najčastejšie postihnuté lakťové a zákolenné jamky, krk, vnútorná strana zápästí, členky

+ čím dlhšie atopický ekzém trvá, tým viac sa mení vzhľad kože, ktorá zhrubne a zdrsnie.

 

Príčiny atopického ekzému

Príčiny vzniku atopického ekzému zatiaľ nie sú známe. Deti, ktorých rodičia alebo súrodenci majú atopický ekzém, sennú nádchu alebo astmu, majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu. Ochorenie sprevádza porucha kožnej bariéry, zvýšená dráždivosť kože, zvýšená aktivita imunitného systému a pohotovosť ku vzniku zápalu.

 

Čo môžeme liečbou ovplyvniť?

+ utlmiť svrbenie a prejavy zápalu na koži, skrátiť a zmierniť priebeh náhleho vzplanutia

+ predĺžiť pokojné bezpríznakové obdobia

+ predísť vzniku komplikácií alebo trvalých zmien na koži, ako je zhrubnutie kože a ekzém rúk

+ predísť prechodu atopického ekzému do inej atopickej choroby, ako je astma a polinóza (senná nádcha)

 

Rozlišuje sa základná, prídavná a podporná liečba.

 

Základná liečba

Je určená všetkým pacientom s atopickým ekzémom a má tri piliere:

 

1. zastavenie pôsobenia provokačných faktorov

+ vyvarovať sa častého umývania a používania mydla, čistiacich látok (detergentov), penivých prísad a iných dráždiacich chemikálií; neprimeranej fyzickej a duševnej námahy, stresu, časovej tiesni; náhlym vzrušeniam; spoteniu, suchému teplu; noseniu odevov z vlny alebo umelých vlákien

+ vhodný je odev z čistej bielej mäkkej bavlny, hodvábu alebo mikrovlákna

+ zabezpečiť si dostatok času na plnenie úloh

 

2. emolienciá

+ natierajú sa na kožu a pomáhajú „opraviť“ porušenú kožnú bariéru a udržať jej funkciu

+ musia sa natierať na kožu celého tela aspoň dvakrát denne a po každom kúpaní alebo sprchovaní

+ používajú sa krémy a masti

+ pravidelnosť je dôležitejšia než množstvo; aplikácia je dlhodobá a nepretržitá

+ emolienciá sa vyrábajú aj vo forme prísad do kúpeľa alebo na sprchovanie

 

3. protizápalové krémy a masti

+ ide o steroidné (hormonálne) a nesteroidné lieky, ktoré sa natierajú na zapálenú kožu pri vzplanutí ekzému

+ použiť ich treba už pri prvých príznakoch alebo prejavoch vzplanutia

+ lekár rozhodne, ktorý prípravok je najvhodnejší, ako často, ako dlho a na ktoré miesta ho použiť

+ pacient alebo rodič musí vedieť, ktoré lieky môže natierať na tvár, krk a iné miesta s citlivou kožou

 

Prídavná liečba

K základnej liečbe sa pridávajú ďalšie lieky, ak:

+ je postihnutá veľká plocha kože, choroba má vysokú aktivitu alebo vzdoruje liečbe, použijú sa systémovo účinkujúce imunosupresívne lieky,

+ sa pridruží alergia, napríklad na roztoče, pele, potraviny a pod., pacient dostáva aj lieky proti alergii (antihistaminiká a iné),

+ vznikne infekcia – použijú sa antibiotiká lokálne alebo celkovo.

 

Podporná liečba

Najúčinnejšou podporou splnenia liečebných cieľov je dobrá informovanosť pacienta o ochorení, ošetrovaní a liečbe, ako aj dobrá spolupráca s ošetrujúcim lekárom a sestrou.

Terapiu možno u niektorých pacientov podporiť:

+ klimatickou liečbou: väčšina pacientov má prospech z pobytu vo vyšších nadmorských výškach alebo teplých a slnečných miestach (sú aj výnimky!),

+ fototerapiou na špecializovaných pracoviskách,

+ primeranou formou pravidelnej fyzickej záťaže a rekreačným športom,

+ psychoterapiou,

+ angažovaním sa v spolku pacientov s rovnakým ochorením.

 

MUDr. Ivan Chromej

dermatovenerologická klinika MFN, Martin

Psychické problémy pacientov s psoriázou a atopickou dermatitídou

Je známou skutočnosťou, že pacienti s psoriázou, najmä jej rozsiahlymi typmi, ale aj formou, ktorá postihuje oblasti pohlavných orgánov a u žien prsníky, trpia psychickým dyskomfortom, neraz aj ťažkými psychickými problémami. Tieto v konečnou dôsledku narúšajú medziľudské vzťahy v rodine, na pracovisku a v blízkom okolí pacienta. S týmto problémom sa na pracovisku stretávam denne a počas mojej 35-ročnej praxe som už zažila so svojimi pacientmi množstvo kritických, ale aj úsmevných situácií.

Jedno viem ale celkom iste: dermatológ si v prípade komplexov alebo psychických problémov pacienta musí získať jeho dôveru. Stať sa súčasne jeho psychológom a trpezlivým poslucháčom, alebo, pokiaľ túto rolu nezvládne, zapojiť do liečebného procesu klinického psychológa či psychiatra. Je až prekvapivé, aké pozitívne výsledky je možné následne dosiahnuť. Pozitívne udalosti alebo príjemné rodinné zázemie či pohoda na pracovisku robia úplné zázraky. Známou skutočnosťou je na druhej strane to, že stresové situácie dokážu u niektorých pacientov výrazne zhoršiť lokálny nález ochorenia.

Pre mladé ženy je tu aj iný, veľmi závažný problém – informovať partnera o ochorení, otehotnieť, alebo nie? A keď je gravidita reálna a kožný nález sa zhoršuje, čelí lekár spolu s pacientkou dvom problémom - ako zlepšiť stav pacientkinej kože a súčasne neuškodiť ešte nenarodenému bábätku. Treba povedať, že vo väčšine prípadov to mladé mamičky zvládajú veľmi dobre. Sú pre očakávané dieťa ochotné obetovať mnohé a prijať aj výrazné zhoršenie choroby, svrbenie, pálenie a samozrejme aj estetické nedostatky súvisiace s výsevom rozsiahlych ložísk na koži. Mám skúsenosť, že v tom čase je potrebné, aby na kontroly s nastávajúcimi mamičkami chodili aj partneri. Žiaľ, niekedy až práve tehotenstvo ukáže v plnom rozsahu ochorenie, o ktorom až dosiaľ nevedeli. A je veľmi zlé, keď sa partner s touto skutočnosťou nevie vyrovnať a mladé, nádejné manželstvo sa ocitne v troskách. Preto je veľmi nebezpečné, keď partneri o svojom zdravotnom stave nie sú dostatočne informovaní. Snažím sa túto okolnosť pacientom objasniť a vysvetliť riziká.

Mám pacientku, ktorá sa prvé štyri roky manželstva veľmi bránila otehotnieť, zo strachu, aby sa nezhoršilo ochorenie a aby ju manžel pre to neopustil. Užívala antikoncepciu a graviditu stále odsúvala. Po 5 rokoch manželstva konečne otehotnela a počas gravidity nedošlo k žiadnym výrazným prejavom psoriázy. Dnes už má 4 deti, rodina je nesmierne šťastná, len ona má občas výčitky svedomia, že neprišli na svet skôr. Druhý prípad neskončil takým happyendom. Muž, ktorý pri vstupe do manželstva nebol o psoriáze partnerky informovaný, zhoršenie jej zdravotného stavu počas gravidity nezvládol a vzťah ukončil. Mamička porodila krásneho chlapca, ktorý má dnes 5 rokov. Ani matka ani dieťa nemajú prejavy ochorenia, o ďalšom vzťahu však už mladá žena nechce ani počuť.

Medzi svojimi pacientmi mám už aj celé rodiny. Pred rokmi začalo ku mne chodiť mladé dievča, stalo sa mamičkou, jej dcéra je už tiež matkou a tak ma občas navštevuje v ambulancii hneď niekoľko generácií naraz. Niekedy ich nevidím viac než rok, lebo ich ochorenie nepatrí k tým s najvýraznejšími prejavmi. Inokedy príde len starý otec rodiny (ktorý ale nemá kožný problém) s prosbou, nech jeho dámam predpíšem dajaké masti alebo odporučím nové prípravky na kúpanie alebo premasťovanie. Určite aj vďaka jeho postoju k ochoreniu manželky, dcéry a vnučky sú ostatní členovia veľkej rodiny absolútne v pohode. A o tom, že by psoriáza nejakým spôsobom ovplyvňovala rodinný život a psychiku už tretej generácie nemôže byť ani reči. Ich dcéra sa napokon zoznámila so svojím budúcim manželom práve v Smrdákoch. Už veľakrát mi tento pán v priateľskom rozhovore pripomenul, ako som im ešte pred viac než 30 rokmi pred svadbou rozprávala o psoriáze a možnej dedičnosti a tiež o tom, ako je potrebné sa s touto chorobou naučiť žiť. Naučiť sa ju ovládať a nedovoliť, aby psoriáza ovládala nás. A takisto, že je to celoživotná milenka. Neraz mi so smiechom pripomína, že je vlastne celý život legálny bigamista a vôbec mu to nevadí.

Moderná a dobre zvládnutá liečba psoriázy celkovo podávanými liekmi – cyclosporin, retinoidy a najnovšie biologiká, samozrejme, správne ordinovanými, je pre mnohých pacientov vynikajúcim prostriedkom na zlepšenie celkového zdravotného a psychického stavu a následného opätovného zapojenia sa do rodiny a na pracovisku a fungovania v nich. Mám mnoho pacientov, ktorí mali po rokoch liečby výlučne masťami a kúpeľmi nasadené celkovo podávané lieky. Takmer bez výnimky došlo po začatí liečby u pacientov s rozsiahlymi, závažnými prípadmi psoriázy nielen k zlepšeniu lokálneho nálezu, ale aj k radikálnej zmene životného štýlu a zlepšeniu kvality života. A to je, verte mi, v konečnom dôsledku pre ošetrujúceho lekára tá najkrajšia odmena.

Prim. MUDr. Hana Zelenková, PhD., DOST Svidník

 

 

 

Chytrý make-up pro psoriázu a akné

 

Donedávna jsem byla přesvědčená, že nepřehlížím důležité věci. Bohužel se však ukázalo, že tomu tak není. Už delší dobu máme k dispozici tělové mléko Caralotion, na které jsem bohužel pohlížela jen jako na kosmetický výrobek k ošetření pleti.

Před časem za mnou přišli dva klienti s těžkým postižením pokožky. U staršího pána to byla psoriáza s převahou postižení rukou s hrubými šupinami a popraskanou kůží, která při každém pohybu krvácela. Druhý klient měl už pět let těžkou fotodermatitidu tváře, obou rukou a s ložisky na zádech a na předloktích. V podstatě šlo o nezvládnutelný stav, což uznala i posudková komise, která pacientovi udělila šedesátiprocentní invaliditu. Také on měl na postižených místech značně zhrublou pokožku se šupinami a strupy.

Rozhodla jsem se použít krémy Energy (Protektin a Cytovital). Aby se lépe roztíraly a pronikly až ke spodině nálezu, kombinovali jsme je s Caralotionem v poměru 1 : 2 ve prospěch Caralotionu. Klient s fotodermatitidou se první dva týdny natíral dokonce jen Caralotionem (udával, že ho zpočátku Protektin štípal). Zvolila jsem Caralotion jako základ proto, že v řídké formě jsem nenašla indiferentní neparfémovaný krém - byla to tedy z nouze ctnost!

Po třech týdnech se nálezy u obou mužů nevídaně zlepšily a oba svorně tvrdili (nezávisle na sobě), že Caralotion si na pokožku aplikovali častěji, protože působil uklidňujícím způsobem, příjemně chladil a neměli po něm mastnou kůži, což jim oběma vadilo u přípravků, které používali předtím. Pro úplnost dodávám, že oba pacienti brali současně Regalen, vzhledem k začátku regenerace pouze v nepatrných dávkách (teprve ve třetím týdnu 3x3 kapky denně). Po těchto zkušenostech jsem doporučila Caralotion i pro dítě s atopickým ekzémem, u něhož se efekt dostavil už po 2 týdnech. Ložiska vybledla, zmizely jemné strupy, ustoupilo svrbění. Podle rodičů děvčátko snášelo tělové mléko velice dobře - ani trochu je neštípalo.

A jaké je mé ponaučení z těchto několika případů? Opět se mi potvrdilo, že produkty Energy jsou vždy něčím víc, než co o nich najdete v letácích.

MUDr. Gizela BARTOVÁ, ENERGY

Zdroj: Zpravodaj SPaAE ČR

 

 

Dobré vedieť

 

FOTODERMATÓZY

 

Kožné choroby vyvolané slnečným žiarením

 

Slnečné žiarenie má pre ľudský organizmus mnohé priaznivé účinky – napomáha pocit psychickej pohody, podporuje tvorbu vitamínu D v koži, môže prispievať k zmierneniu priebehu niektorých chronických kožných chorôb (akné, atopická dermatitída, psoriáza a iné). Ultrafialové žiarenie (UV), ktoré tvorí súčasť slnečného svetla, však môže mať aj nežiaduce účinky – od vyvolania zápalu („spálenia“) pri jednorazovom nadmernom vystavení kože slnečným lúčom, cez urýchlenie starnutia kože až po podporu vzniku niektorých kožných nádorov po dlhodobo opakovanom pobyte na slnku.

Zdravá koža reaguje na vystavenie určitej dávke UV žiarenia zápalom a zvýraznením tvorby kožného farbiva (pigmentáciou). Zápal vzniká ako reakcia na žiarením vyvolané poškodenie buniek, pigmentácia je prejavom obrannej reakcie organizmu voči ďalšiemu poškodzujúcemu pôsobeniu žiarenia. Vnímavosť kože na účinky slnečného žiarenia – zápalová reakcia a schopnosť pigmentácie – je geneticky podmienená a medzi jedincami sa môže veľmi líšiť. Najvnímavejšie reagujú ľudia so svetlou kožou, ktorá sa po opálení vždy zapáli, nepigmentuje, resp. reaguje len slabou pigmentáciou. Priemerne vnímaví sú belosi s tmavšou kožou, ktorá sa môže zapáliť, ale vždy dobre, resp. nadpriemerne pigmentuje. Najodolnejšie sú rasy s tmavou farbou kože. Typu kože sa musí prispôsobiť potrebná ochrana pred účinkami UV žiarenia.

Kožné choroby zapríčinené UV žiarením môžu byť prejavom reakcie nezmenenej kože na nadmerné vystavenie UV žiareniu (napr. zápal kože po dlhom opaľovaní) alebo môžu byť prejavom neprimeranej reakcie kože na UV žiarenie. Takáto reakcia môže vzniknúť, ak sa do kože dostala látka zvyšujúca jej vnímavosť (napr. výlučky niektorých rastlín) alebo pôsobiaca ako alergén vznikajúci účinkom slnečného žiarenia (napr. niektoré lieky). UV žiarenie môže tiež vyprovokovať prejavy alebo zhoršiť priebeh iných chorôb kože, napríklad herpetickej infekcie.

Aj krátky pobyt na slnku môže preto viesť u niektorých jedincov k vzniku zápalových prejavov, najčastejšie v podobe svrbivých až bolestivých ložísk začervenanej kože, často s pľuzgierikmi na povrchu. Hojenie prebieha niekedy za vzniku dlho pretrvávajúcich pigmentácií. Iní pacienti trpia výsevmi svrbivých vyrážok alebo pľuzgierikov, ktoré sa objavujú na opálených plochách kože vždy po pobyte na slnku, najmä v jarných a skorých letných mesiacoch. Príznaky vznikajú niekoľko hodín po vystavení sa slnečnému žiareniu a ustupujú v priebehu jedného až niekoľko dní. Zriedkavejšie sa vyskytuje slnkom provokovaná žihľavka, ktorá postihuje najčastejšie mladé ženy. Objavuje sa už po niekoľkých minútach na slnku a môže byť sprevádzaná aj celkovými príznakmi – bolesťami hlavy, nevoľnosťou.

 

Možnosti liečby

Po prerušení pobytu na slnku ťažkosti pacienta často v priebehu hodín až dní ustúpia. Pri výraznejšom zápale sa predpisujú chladivé krémy; pri silnejšej reakcii kortikosteroidy vo forme krému alebo mlieka. Zásadou je prípadné pľuzgiere neprepichovať, aby sa znížilo riziko infekcie. Celkove môže ošetrujúci lekár predpísať tablety s obsahom protialergických (antihistaminiká) alebo protizápalových účinných látok.

 

Prevencia

Základom prevencie vzniku nových prejavov fotodermatózy je odhalenie a vylúčenie kontaktu, resp. používania prípadnej vyvolávajúcej látky (napr. kozmetického prípravku). To však nebýva vždy možné, táto látka je často neznáma alebo je jej používanie pre pacienta nevyhnutné (napr. niektoré lieky – dôležité je vždy sa informovať u ošetrujúceho lekára o možnosti pobytu na slnku pri užívaní predpisovaného lieku). Do popredia potom vystupuje nutnosť ochrany pred slnečným žiarením. V nej má rozhodujúce slovo okrem vhodného odevu a obmedzenia pobytu na priamom slnku predovšetkým používanie prípravkov s vysokým ochranným faktorom proti pôsobeniu ultrafialového žiarenia.

Zdroj: Internet

 

Horoskopy zdravia

 

24. júla - 23. augusta

 

Stručná charakteristika povahy

 

Hovorí sa, že šťastný je človek, ktorý sa narodil v znamení Leva - a je to pravda, ak sa naučí ovládať. Máte silný organizmus a svalstvo, ľahko sa dostávate z väčšiny chorôb.

Ste vždy dynamický a pripravený konať, v každej situácii nachádzate riešenie. Ste stvorený na vedenie, nestrpíte odpor, ste rázny a odvážny.

Máte rád moc, ale keď ju získate, využívate ju aj v prospech spoločnosti.

Máte veľmi bystrý um, ste energický, tvorivý a organizačný typ. Máte autoritu.

Niekedy sa boja vašej sily a náhleho hnevu, ale majú vás radi, lebo ste od prírody milý a veľkorysý, už aj preto, že sa rád páčite.

V niečom vždy vynikáte spomedzi svojich druhov. Vo vašej osobnosti je magnetická sila, ktorou ovládate a okúzľujete svoje okolie. Máte ušľachtilú dušu a často ste idealista, chránite svoje okolie, možno sa na vás vždy spoľahnúť.

Prirodzene, nie ste bez chýb. Podľahnete každému, kto sa vám zalíška a chce z vás niečo vyťažiť. Ťažko znášate, ak vám niekto protirečí alebo vám otvorene povie, aké máte chyby a kde sa mýlite. Vtedy vás často pochytí zlosť, váš hnev je niekedy až hrozný a odveta je neodôvodnene krutá. Faktom však je, že sa rýchlo upokojíte, zvažujete, čo ste počuli, priznáte si svoj omyl a požiadate o prepáčenie každého, komu ste ublížili. Napriek tomu máte aj zarytých nepriateľov.

V láske ste vášnivý, ale nestrácate hlavu. Láska pre vás nasleduje až po verejnom živote a priateľstve, ale voči svojej láske ste veľkorysý, štedrý a milý, aj keď nie dosť nežný.

Príčinou vašich pádov môžu byť nepremyslené činy, pýcha a márnomyseľnosť.

Nedokážete prehrávať, neúspechy vás ničia a len ťažko znovu začínate. Vyhýbajte sa týmto prekážkam, buďte pokojnejší a uvážlivejší.

 

Na čo musíte dbať

 

Vaším najcitlivejším orgánom je srdce, ale ste náchylný aj na choroby ciev, napríklad vápenatenie tepien a vencovej tepny, trombózy atď. Viac ako iným vám hrozí infarkt, zápal srdcového svalu a iné ochorenia srdca. Ak budete dodržiavať správnu životosprávu, môžete sa týmto ťažkostiam vyhnúť alebo ich aspoň oddialiť.

Výbušná je nielen vaša povaha, ale aj organizmus. Môžu sa u vás vyskytnúť náhle a nepochopiteľné horúčky alebo s vysokou horúčkou spojené prechladnutia a iné krátke ochorenia. Náhle prichádzajú, rýchlo sa aj končia. Ak lekár nechápe príčinu, je ňou vaša výbušná povaha...

Vaša chrbtica je náchylná na vápenatenie, poruchy platničiek, môžete mať úsad, čiže lumbago. Pri zdvíhaní bremien pozor! Ak veľa sedíte, často meňte polohu tela. Veľa sa pohybujte (ideálne je plávanie). Ak bolesti chrbtice zasiahnu nervy a objavia sa poruchy končatín, vyhľadajte lekára.

Vyhýbajte sa jedlám zaťažujúcim žlčník. Ste náchylný na zápal žlčníka! Najmä v mladosti, ale po celý život ľahko prechladnete a zachrípnete; často v kombinácii s prudkou horúčkou. Až keď klesne teplota, pokračujte v bežnom živote. Odpočívajte! Námaha pri horúčke škodí srdcu.

V mladosti ste náchylný aj na rubeolu. Táto inak ľahká infekčná choroba môže byť nebezpečná pre mužov (neplodnosť) a tehotné ženy.

Človeku narodenému v znamení Leva spravidla nehrozia chronické choroby.

Ťažkosti prichádzajú náhle, z jedného dňa na druhý. Pravda, už predtým sa objavujú drobné príznaky, ale keďže ste posadnutý prácou a myslíte si, že vaše sily sú nekonečné a vám sa nič nemôže stať, nedávate si pozor na seba, na zdravú harmóniu svojho organizmu, a nevšímate si, že niečo nie je v poriadku. Preto sa problémy objavujú živelne a doslova prevalcujú váš organizmus. Ešte šťastie, že ste neuveriteľne odolný a rýchlo sa regenerujete. Naučte sa pozorovať sám seba!

 

ŽIVOTOSPRÁVA A VÝŽIVA

 

Z choroby sa najlepšie vystrábite dostatkom spánku. K vyspávaniu máte aj sklony. Keď máte horúčku, spite, ale aj pre dobrú prácu a bežný život potrebujete spať aspoň osem hodín. Nie ste nočný typ. Ráno vám to dobre myslí, vtedy dokážete najlepšie pracovať duševne.

Máte rád dobré jedlá, ste gurmán, ale ak máte veľa práce, nejete. Ak si navyknete na fajčenie, bude z vás vášnivý fajčiar a často fajčíte aj namiesto obeda.

Spravidla nepoznáte mieru, často sa preťažujete v práci aj v láske. Práca na vás počká a v láske rozhoduje nie množstvo, ale kvalita.

Vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú veľa cukru, stačí, ak váš organizmus bude prijímať len cukor z ovocia. Že jete málo ovocia? To je veru chyba, ale u Levov častá.

Nájdite si tie druhy ovocia, ktoré vám chutia a jedzte ich podľa možnosti každý deň. Nemôžete predsa jesť len mäso. Okrem chudého mäsa, hydiny a ovocia jedzte vajcia, syry, jogurty a výrobky zo sóje, ale aj veľa hlávkového šalátu, citrónov, jabĺk a orechov. Fosfáty a horčík, ktoré obsahujú, potrebujú vaše kosti, svaly a srdce.

Ľudia narodení v znamení Leva sa zriedka stávajú alkoholikmi, ale ani príležitostne nepite veľa alkoholu. V zime váš organizmus nadpriemerne rýchlo spotrebuje vitamíny. Potrebujete vitamíny C a E, jedzte preto aj cibuľu. Zdrojom vitamínu E sú najmä oleje zo pšeničných klíčkov a sója.

Z liečivých rastlín a korenín odporúčame petržlen, kôpor, mätu a rascu.


 

PANNA

 

24. augusta - 23. septembra

 

Stručná charakteristika povahy

 

Ste veľmi náročný človek, ktorý sa usiluje o dokonalosť. Rýchle chápete, ste plný záujmov a vo všetkom sa usilujete vyhovieť očakávaniam. Často pociťujete úzkosť, ste nervózny a plachý, lebo sa bojíte, že sa vám to nepodarí. Nič nedokážete vybaviť mávnutím ruky, všetko beriete vážne.

Človek narodený v tomto znamení je spravidla slabšej telesnej konštrukcie a úspech získava nie telesnou silou, ale rozumom, duchaplnosťou a vedomosťami, ktoré sú výsledkom jeho usilovnosti.

Často máte zábrany a ste prudérny. Rád žijete pod ochranou predpisov a pravidiel, máte prísnu morálku, v horšom prípade ste pokrytec. Ľahkovážni a bohémski ľudia vás rozčuľujú. Ste systematický, dôkladný a seriózny.

Máte rád ľudí, podporujete humánne ciele, ale nikdy nie ste vášnivý. Svojím úsilím o absolútnu dokonalosť, fixnou ideou, že všetko musíte zozbierať a systematizovať, neraz rozčuľujete svoje okolie. Pritom ste vynikajúci, spoľahlivý, vytrvalý a čestný spolupracovník, aj keď trochu konzervatívny. Máte rád istotu, vyskúšané, overené metódy, nie riziko...

V práci nepoznáte hranice, nevyberiete si dovolenku, pracujete aj v nedeľu a cítite sa zle, keď ste nútený skutočne oddychovať. Vyžadujete však, a to je chyba, aby takto zmýšľali všetci, preto vo vedúcej funkcii nie ste veľmi obľúbený.

Často ste preťažený, čo popierate, iba sa čudujete, prečo vás bolí hlava, žalúdok a prečo máte zlú náladu. Jedno vás však zaujíma veľmi: váš zdravotný stav. Chcete vedieť všetko o každej chorobe a objavujete u seba všetky možné choroby. Ste rodený hypochonder, zo strachu z infekcie ste neraz maniacky čistotný.

V manželstve a láske hľadáte predovšetkým partnera, dokonca duševného. Môže byť z vás verný, čestný, ale až priveľmi všedný manžel (manželka).

Buďte občas uvoľnenejší a prineste do spoločného života dačo nové. V partnerskom vzťahu je potrebná nielen vernosť a istota, ale aj hra a neočakávané radosti.

Môžete dosiahnuť vynikajúce výsledky vo vedeckej tímovej práci a v obchode, ale v tomto znamení sa rodia aj skvelí literáti a kritici.

 

Na čo musíte dbať

 

Nevžívajte sa do rozličných chorôb. Nájdite si lekára, ktorému dôverujete a ktorý o vás vie, že ste hypochonder. Riaďte sa jeho pokynmi. Premôžte svoj strach, nezaoberajte sa ustavične sebou.

Často ste citlivý na poveternostné zmeny, vaša nervová sústava ich niekoľko dní vopred signalizuje bolesťami hlavy, skleslosťou a únavou. Keď sa naučíte rozpoznávať tieto signály, už sa nebudete báť ani užívať lieky. Vydržte!

Problémy so žalúdkom však môžu byť skutočné. Ste náchylný na žalúdočné vredy, infekcie žalúdka, zápal slepého čreva, podráždenie pobrušnice, žalúdočný katar. Obráťte sa na lekára, držte sa jeho rád!

Vaša črevná činnosť je nevyrovnaná: raz je pokojná až lenivá, inokedy práve naopak - najmä v obdobiach napätia a nervozity. Pokúste sa pravidelne jesť, pohybovať sa a chodiť na prechádzky.

Stáva sa, že dlhší čas nemáte v poriadku trávenie, najmä v mladšom veku a v nepokojnejších obdobiach. Na vašej pokožke sa môžu objaviť vyrážky. Zmeňte jedálny lístok, až potom sa zaoberajte svojou pokožkou.

Máte krehkú telesnú schránku. Nevykonávajte dlhší čas ťažkú fyzickú prácu, nezdvíhajte ťažké bremená, lebo ste náchylný na prietrž a pretrhnutie svalu. Poškodeniu svalov predídete ľahším posilňovaním.

S liekmi opatrne! Ste nadpriemerne citlivý na otravu liekmi, veď medzi vaše najcitlivejšie orgány patria žalúdok a tráviaci systém. Užívajte len lieky predpísané lekárom.

Pite čaje na čistenie a upokojenie žalúdka.

 

ŽIVOTOSPRÁVA A VÝŽIVA

 

Ste často napätý a nervózny, ale nehovoríte o tom. Radšej sa hádate, kritizujete, ste nepríjemný a tak sa snažíte odventilovať, hoci si vytvárate nové napätia.

Šetrite si nervy. Aj keď sa trochu uvoľníte, môžete sa spoľahnúť, že vaša práca a spôsob života budú dokonalejšie ako je dlhoročný priemer iných ľudí. Napriek tomu sa ustavične obávate, že ste niečo zanedbali alebo urobili zle. Občas vás preto zalieva pot, prípadne sa zintenzívni srdcová činnosť.

Niekedy dostanete vyrážky na určitých častiach tela, napríklad na hrudi alebo na vnútornej časti paží. Relaxujte, o nič sa nestarajte. Choďte na prechádzku alebo si ľahnite horeznačky a zavrite oči. Nemyslite na to, čo bude.

Buďte niekedy ľahkovážny a neľutujte to! Alebo vybuchnite práve vo chvíli, keď sa vo vás dáva nervozita na pochod. Uvidíte, že to bude takto ľahšie a vyhnete sa hodinám alebo dňom plným úzkosti a depresií.

Vyberajte si v jedle: nejedzte mastné jedlá, ale veľa ovocia a chudé pečené mäso. Nevynechávajte jedlá, jedzte menej, ale pravidelne.

Váš organizmus mimoriadne potrebuje draslík. Nájdete ho v hovädzom mäse, syroch, ryži, orechoch, mandliach, ovse, raži, šaláte z endívie.

Jedzte každý deň jogurty, pôsobia dobre na črevnú flóru.

Vášmu organizmu často chýba vitamín B, ktorý môžete ľahko získať z tabletiek.

Pravidelne jedzte aj špenát, jablká, zeler a citróny.

Z liečivých rastlín a korenín vám odporúčame rozmarín a saturejku.


 

VÁHY

 

24. septembra - 23. októbra

 

Stručná charakteristika povahy

 

Ste milý, bezprostredný, otvorený, nepokojný, večne v pohybe, usilujete o harmóniu a rovnováhu v sebe aj vo svojom okolí, chceli by ste, aby život bol veselým karnevalom. Rád nadväzujete a sprostredkúvate vzťahy. Máte dojem, že ľudia prichádzajúci z rozličných smerov sa vďaka vám stretávajú na križovatke života a idú ďalej spolu alebo každý sám. Vy sám ste nerozhodný a neviete, s kým a ktorým smerom vykročiť...

Keď máte problémy, žiadate o pomoc priateľov a zvyčajne nie zbytočne. Sklamanie vás však ničí, veď vy sám, ak môžete, každému pomáhate. Vtedy ste zúfalý a nesmelý, chybu hľadáte v sebe. Ste veľmi citlivý, ale na dobré slovo sa spamätáte a znovu sa rozbehnete.

Ste ľahkomyseľný. Nezaujímajú vás peniaze a moc, ale dobrý život. Privádzate sa do katastrofálnych situácií, ale vždy sa z nich dostanete. Rozhodujete sa ťažko, veľmi rád odkladáte povinnosti, lebo ste neistý, potrebujete niekoho, kto vás presvedčí, že musíte konať. Pri ťažkom rozhodovaní ste opatrný, napätý a nervózny.

Pri väčšom vypätí hrozia poruchy činnosti obličiek a močového mechúra.

Ste dobrý diplomat. Keď sa dostanete do sporu, ste schopný dokázať nielen všetko, ale aj pravý opak. Veľmi sa chcete páčiť a často sa nesprávate tak ako by ste chceli alebo ako je prirodzené, ale podľa zvykov kruhov, ktoré si vážite a obdivujete. Máte sklony k snobizmu.

Citovo ste trochu ľahostajný, čo však neznamená, že nemáte dobrých priateľov a nie ste dobrý milenec, ale ľahko sa lúčite s kýmkoľvek. V okamihu rozchodu ste zúfalý a veľmi smutný, ale rýchlo sa prenesiete aj cez najväčšie problémy.

V láske ste citovo založený, ale ľahkovážny a dokonca prelietavý. Máte veľké úspechy, lebo ste nielen milý, ale spravidla aj pekný. Vaše inštinktívne predtuchy vás spravidla vytiahnu z ťažkých situácií. Takmer vždy sa ozvete v pravý čas, uvádzate dobré nápady a argumenty, vo vhodnom čase vyslovíte niekoľko slov na zmierenie atď. Manželstvo beriete vážne, túžite po peknom domove, ale nezávislosti sa nevzdáte a ak vám v tom partner bráni, rozídete sa s ním bez hnevu.

V práci ste šikovný, chápavý, ale trochu povrchný. Viete o tom, ale predsa nemôžete sa vyznať vo všetkom. Ak ste v niečom neinformovaný, zakrývate to prehnaným sebavedomím. Nerobte to, môžete sa tým odcudziť svojmu okoliu.

Ľudia narodení v znamení Váh sú dobrí diplomati, poradcovia, obchodníci a učitelia, ale aj umelci.

 

Na čo musíte dbať

Neprepínajte svoje nervy. Navonok ste vždy vyrovnaný, veselý a pokojný. Svoje city, napätia a vášne ukrývate, najmä ak sa pre svoju ľahkovážnosť a z vlastnej chyby dostanete do nemožných situácií. Vtedy sa tvárite, že máte dobrú náladu, občas začnete ponocovať, zabávať sa alebo piť. Nerobte to, máte sklony k depresii.

Nájdite si spoľahlivých, vyrovnaných priateľov (v tomto prípade nie milenky, resp. milencov!), s ktorými sa môžete poradiť, ako vybŕdnuť z ťažkých situácií...

Vašim chorobám často predchádzajú silné bolesti hlavy. Ak sa objaví aj iný príznak choroby, obráťte sa na lekára. Ste citlivý na kožné choroby: zápaly, ekzémy, vyrážky, infekcie atď. Chráňte si pokožku pred náhlymi tepelnými vplyvmi a pri poranení si ju dôkladne vydezinfikujte.

Vaším najcitlivejším orgánom sú obličky. Môžete byť náchylný na urémiu, zápal obličiek a obličkové kamene. Pri prvých príznakoch navštívte lekára. Môžete tak predísť opakovaným bolestiam.

Medzi Váhami je veľa diabetikov. Vyhýbajte sa alkoholu a zákuskom.

Ste náchylný na bolesti chrbta a krížov. Môžete im predísť správne zvolenými cvikmi, ale pozor si dávajte aj pri zdvíhaní. Pri ťažkej práci používajte čo najviac paže a pri zdvíhaní sa o niečo oprite.

Ženy narodené v znamení Váh sú viac ako iné náchylné na cysty obličiek a vaječníkov. Neodkladajte návštevu u lekára a kontroly!

 

ŽIVOTOSPRÁVA A VÝŽIVA

 

Žijete rušným životom a neuvažujete o tom, kedy čo urobíte. Vaše životné heslo „bude ako bude" sa občas osvedčí, ale najčastejšie vás privedie do ťažkostí.

Vtedy sa veľmi usilujete napraviť čo ste pokazili, ale nikdy nič nestíhate. Keby ste boli pokojný, hneď by ste pochopili podstatu vecí a našli správne riešenie. Aspoň raz do týždňa si urobte pokojný večer alebo celý deň aj v tých najťažších časoch.

Vtedy odpočívajte, počúvajte hudbu. Na druhý deň riešenie príde samo.

Jedzte pravidelne a podľa možnosti vždy v rovnakom čase, v pokoji. Nejedzte špenát, šťaveľ, kapustu, lebo škodia obličkám. Len zriedka ponocujte a vyhnite sa aj narkotikám: nepite a nefajčite. Viac pohybu!

Často máte narušenú rovnováhu kyselín a zásad, raz máte priveľa, inokedy primálo kyseliny. Môžete to dať do poriadku obyčajnou sódou bikarbónou, ale ak sú ťažkosti dlhodobé, musíte vyhľadať lekára.

Vášmu organizmu často chýbajú fosfáty. Jedzte veľa špargle, hrozna, cvikle, jabĺk, malín, jahôd, mrkvy a broskýň. Na fosfáty je bohatá aj raž a kukurica.

Často vám chýba vitamín A a E. Pomaranče a mrkva sú bohaté na vitamín A, pšeničné klíčky a sójový olej na vitamín E.

Z liečivých rastlín odporúčame lipové listy a harmančekový kvet.


ŠKORPIÓN

 

24. októbra - 22. novembra

 

Stručná charakteristika povahy

 

Máte v sebe neuveriteľnú energiu a túžbu po poznaní. Všetko vás zaujíma, zlé aj dobré, pôvod vecí, tajomstvá sveta. Keď máte možnosť uspokojiť svoju zvedavosť, pracujete ako posadnutý, ale vyžadujete, aby aj iní pracovali rovnako. Zaujímajú vás aj záhady ľudskej duše a medziľudských vzťahov, preto často pôsobíte neúprosne v priateľstve aj v láske.

Ste inteligentný a dôkladný, kráčate vlastnou cestou, nedbáte na iných, ku všetkému pristupujete svojsky. Do čoho sa raz pustíte, to dokončíte bez ohľadu na prekážky, niekedy aj cez mŕtvoly, ak je to treba. Ste veľmi podozrievavý, všetko si overujete, nikomu naozaj neveríte a ak máte argumenty, rád búrate veľké legendy a falošné tvrdenia.

Ustavične bojujete aj sám so sebou, ste sebakritický, niekedy si neveríte. Ste plný pochýb, hoci sa na seba dokážete pozrieť aj z nadhľadu.

V každom medziľudskom vzťahu, teda aj v láske, ste vášnivý a neskrotný. Svojich partnerov doslova okúzľujete, dostávate ich do citového a vôľového otroctva.

Kto sa zblíži so Škorpiónom, môže rátať s veľmi šťastnými aj dramatickými okamihmi. Škorpión experimentuje sám so sebou a s inými. Pozor, určite si hranice! Človek nie je hračka ani pokusný králik!

Iste ste už pocítili, že pre ľudí ste súčasne príťažlivý aj odpudzujúci. Vaše okolie inštinktívne vycíti, že zblíženie s vami bude pamätným zážitkom.

Človek narodený v znamení Škorpióna v láske aj v priateľstve žiada, aby sa partner úplne odhalil a zdôveril so všetkými podrobnosťami svojej minulosti, súčasnosti a dokonca aj myšlienok, ale on sám sa mu nevydá napospas. Niekedy tým trpí a cíti sa osamelý, ale nedokáže sa otvoriť. Súčasne je žiarlivý, neznáša protirečenie a vášnivo lipne na priateľoch a láskach, ktoré si vybral. Keď mu niekto ublíži, nikdy nezabúda, pomstí sa, ale od iných vždy vyžaduje solidaritu voči sebe.

Zriedka ste nežný, ale veľmi pozorne sledujete partnera a dokážete prejaviť, čo pre vás znamená láska alebo medziľudský vzťah.

Zaujímajú vás temné stránky života, bieda, hriech a zločin, zabíjanie a smrť.

V tomto znamení sa rodia veľkí detektívi, lekári, politici, ale aj známi zločinci, podľa toho, aké vplyvy pôsobia na iné citlivé body vášho horoskopu.

Ľudia narodení v tomto znamení majú radi moc, usilujú sa o nezávislosť. Nedokážu pracovať v podriadenom postavení.

Škorpióni dosahujú významné výsledky vo vede, umení a obchode.

 

Na čo musíte dbať

Najcitlivejšou časťou vášho tela sú pohlavné orgány a k nim patriace oblasti.

Ste veľmi náchylný na pohlavné choroby, už aj preto, že ste často schopný zapliesť sa do pochybných milostných vzťahov...

Ženy často trpia menštruačnými poruchami. Nezanedbávajte protirakovinovú prevenciu! Muži by mali sledovať stav svojej prostaty a v staršom veku chodiť častejšie na lekárske prehliadky. Môžete byť náchylný na zápal konečníka a hrubého čreva, ale citlivý máte aj močový mechúr a močovú rúru.

Od detstva ste náchylný na krvácanie z nosa. Keď sa pobijete alebo utrpíte úraz či nehodu, váš nos takmer určite nevyviazne zdravý. Keď ho máte často upchatý a ťažko dýchate, môžete mať nosný polyp - obráťte sa na lekára. Prechladnutia a infekčné choroby sa u vás spájajú často so zdurením alebo zápalom žliaz. Vaše žľazy sú nadpriemerne citlivé.

Škorpióni od prvých chvíľ svojho vedomia berú všetko vážne, všetko pozorujú, skoro dospievajú, ale vo svete dospelých môžu prežiť zážitky, o ktorých nedokážu hovoriť. To je zdroj ich možnej hystérie alebo iných psychických porúch v dospelosti. Citovej a duševnej výchove v tomto znamení treba venovať veľkú pozornosť.

Často preťažujete svoj organizmus, čo sa môže odraziť na srdcovej činnosti, spravidla poruchou činnosti chlopní.

 

ŽIVOTOSPRÁVA A VÝŽIVA

 

Nikdy nechodíte spať včas a dokážete prebdieť aj tri noci, ak sa ponoríte do práce. Ak fajčíte, tak aj šesťdesiat cigariet denne a ak máte rád alkohol, jedna fľaša vám spravidla nestačí. Nechoďte do krajností. Najčastejšie otravy alkoholom a nikotínom sa vyskytujú u Škorpiónov...

Je síce pravda, že vám stačí kratší spánok ako iným, ale ponocovanie škodí, vaša pracovná schopnosť klesne a pribudnú nervové problémy.

Keď vás postihne choroba, nechajte sa opatrovať - aspoň trochu. Kto vás pozná, vie, že keď zaľahnete, ste už vážne chorý, veď nevenujete pozornosť začínajúcim chorobám. To je veľmi nesprávne! Starajte sa o svoje zdravie, a vaši príbuzní nech sa krotia. Keď je Škorpiónovi ťažko, otočí sa ku stene, je nevrlý a túži po samote. Podľa možností to rešpektujte.

Stravujte sa pravidelne, jedzte čo najmenej jedál obsahujúcich uhľohydráty a cholesterol (maslo, smotana atď.), zaraďte do stravy veľa rýb, chudého mäsa, vajcia, jogurty a sójové prípravky, zeleninu.

V staršom veku ste náchylný na obezitu, lebo otázka zdravého spôsobu života je pre vás na poslednom mieste. Starajte sa viac o seba.

V milostných vzťahoch buďte prieberčivejší. Vaša neskrotnosť môže viesť nielen ku sklamaniam, ale aj k nepríjemným chorobám.

Váš organizmus potrebuje vápnik. Jedzte cesnak, mrkvu, orechy, slivky.

Z liečivých rastlín a korenín vám odporúčame bazalku a jablčník.


 

Zdroj: Internet

Pokračovanie v ďalšom čísle Heliosu

 

 

 

Jedlo – náš liek

 

Probiotické potraviny na Slovensku

 

Iniciátorom spoznávania fenoménu probiotík bol ruský biológ Iľja Mečnikov, nositeľ

Nobelovej ceny z r. 1908, ktorý v r. 1900 - 1907 vypracoval hypotézu, že zakysané mlieka a v nich prítomné mliečne baktérie sú príčinou dlhovekosti. Podľa Mečnikova dlhodobá konzumácia kyslých mliek vytesňuje hnilobné baktérie z gastrointestinálneho traktu, čím sa odstráni aj tvorba toxických produktov, ktoré otravujú makroorganizmus. Hrubé črevo považoval za semenište toxických produktov a dokonca určité obdobie nesprávne uvažoval aj o jeho zbytočnosti a prípadnom odstránení. Táto Mečnikovova hypotéza iniciovala zvýšený záujem o štúdium funkcie črevných mikroorganizmov.

 

Význam črevnej mikroflóry

V tráviacom ústrojenstve zdravého človeka sa hlavný podiel mikroorganizmov nachádza v hrubom čreve, kým žalúdok a horná časť tenkého čreva je takmer sterilná, resp. osídlená iba menším počtom baktérií. Tieto mikroorganizmy nie sú iba pasívnymi kolonizátormi gastrointestinálneho traktu, ale plnia mnohé významné funkcie pri spracovaní potravy a pri udržovaní fyziologickej homeostázy organizmu.

Zloženie črevnej mikroflóry sa mení počas ontogenézy nielen v závislosti od veku, ale aj od životného štýlu a environmentálnych faktorov. Zostavu črevnej mikroflóry možno upravovať aj niektorými funkčnými potravinami obsahujúcimi probiotické mikroorganizmy, alebo potravinovými aditívami vo forme kapsúl a tabliet s obsahom lyofilizovaných probiotických baktérií prevažne mliečneho kysnutia, ktoré sú preto často korporatívne nazývané „laktobacily“. Zo zdravotného hľadiska sú najprospešnejšie baktérie mliečneho kysnutia ako napr. laktobacily, bifidobaktérie, niektoré streptokoky a enterokoky, ktoré skvasujú laktózu a iné cukry na krátkoreťazcové karboxylové kyseliny (mliečnu, octovú, propiónovú, maslovú), produkujú vitamíny skupiny B vrátane vitamínu B12 ako aj vitamínu K a ďalšie látky potrebné pre hostiteľa. Z ďalších vlastností mliečnych baktérií spomeňme aspoň ich schopnosť dehydroxylovať a dekonjugovať žlčové kyseliny, čím bránia ich premene na fekálne sekundárne žlčové kyseliny. O týchto je známe, že sa zúčastňujú na patogenéze vzniku rakoviny hrubého čreva. Baktérie mliečneho kysnutia utvárajú v čreve mikroprostredie, ktoré bráni pomnoženiu nielen patogénnych druhov, ale aj rôznych hnilobných a menej prospešných baktérií.

 

Probiotiká a prebiotiká

Pokrok v spoznávaní významu črevnej mikroflóry pre udržovanie zdravia podnietil zvýšenie záujmu o potraviny obsahujúce probiotické baktérie a prebiotiká. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa vyznačujú, ak sú podávané v dostatočnom množstve, zdraviu prospešnými účinkami a to najmä udržovaním, resp. zlepšovaním zloženia mikroflóry v gastrointestinálnom trakte, alebo v inom anatomickom mieste hostiteľa. Probiotické baktérie obsadzujú receptory enterocytov, produkujú rôzne inhibičné substancie (bakteriocíny, kyselina mliečna, H2O2 a i.), zabraňujú prilipnutiu patogénov k črevnej sliznici a spúšťajú mechanizmus syntézy cytokínov.

Väčšina funkčných potravín probiotického charakteru, ako aj potravinových aditív

s probiotickými vlastnosťami (kapsule, tablety) obsahuje baktérie mliečneho kysnutia. Najčastejšie sú to rôzne druhy alebo kmene rodov Lactobacillus (L. acidophilus, L. casei, L. rhamnosus, L. plantarum, L. Johnsonii ), Bifidobacterium (B. longum, B. breve, B. infantis, B. bifidum), Enterococcus (E. faecium, E. faecalis), resp. ich zmesi.

Mliečne baktérie získavajú energiu a živiny v hrubom čreve prevažne z potravinovej vlákniny. Pôvodne sa predpokladalo, že vláknina pôsobí čiste mechanicky: kefkovým čistiacim efektom, adsorpčnými a absorbčnými vlastnosťami a urýchľovaním prechodu tráveniny tráviacim traktom. V poslednom desaťročí boli objavené nové funkcie „klasickej vlákniny“ (celulóza, hemicelulózy, pektín a i.), ako aj rôznych typov potravinových látok sacharidovej povahy, ktoré dostali názov „prebiotiká“. Prebiotiká sú neabsorbovateľné potravinové zložky, ktoré priaznivo ovplyvňujú hostiteľa selektívnou stimuláciou rastu a aktivity jedného alebo limitovaného počtu druhov baktérií v hrubom čreve, čím zlepšujú jeho zdravotný stav. Po chemickej stránke sú to nízkomolekulárne i vysokomolekulárne oligo- poly- a heteropolysacharidy nachádzajúce sa v rastlinnej potrave. Medzi najznámejšie prebiotiká patrí inulín, rezistentný škrob ako aj dávnejšie v medicíne používaná laktulóza a laktitol. Keďže ľudské črevné glykozidázy pôsobia prísne stereošpecificky, sacharolytické enzýmy v tenkom čreve prebiotiká neštiepia. Po prechode prakticky intaktných prebiotík (vlákniny) do hrubého čreva sú tieto utilizované prevážne mliečnymi baktériami.

 

Funkčné potraviny probiotického charakteru

Do tejto skupiny patria kyslé mlieka, ktoré vznikajú samovoľne zo surového mlieka a rôzne typy zakysaných mliek vyrábaných komerčne z pasterizovaného mlieka. Zakysané mlieko prírodné (domáce) vzniká pôsobením mezofilných baktérií najmä rodov Lactococcus, LeuconostocPediococcus, ktoré sú v prírode, najmä na rastlinách, hojne zastúpené. Uvedené baktérie premieňajú laktózu prevažne na kyselinu mliečnu a octovú a ako vedľajší produkt tvoria aj nepatrné množstvo aromatických a chuťových látok (napr. diacetyl a acetaldehyd). Tieto látky spolu s pôvodnou arómou a chuťou mlieka tvoria charakteristickú chuť výrobku.

Funkčné potraviny predstavujú skupinu potravín, ktoré okrem základnej funkcie nasýtenia a výživy organizmu majú aj ďalšie vlastnosti pozitívne ovplyvňujúce zdravie a vitalitu človeka. Potraviny možno prehlásiť za funkčné, ak existujú dôkazy, že priaznivo ovplyvňujú niektoré cieľové telesné funkcie a okrem výživového efektu zlepšujú zdravotný stav a znižujú riziko chorôb. Funkčné potraviny obsahujú zložky, ktoré sa v bežných potravinách nevyskytujú a tieto aktívne zložky musia byť prírodného pôvodu. Vyžaduje sa, aby funkčné potraviny mohli byť prijímané bez obmedzenia.

Na Slovensku sú najznámejšou skupinou funkčných potravín fermentované mliečne produkty (jogurt, zakysanka, acidofilné mlieko, kefír, bifidové mlieko a i.) obsahujúce buď len probiotiká, alebo probiotiká kombinované s prebiotikami. Jogurt, acidofilné mlieko a kefír – najpopulárnejšíe fermentované mliečne produkty sa vyznačujú viacerými zdravotnými benefitmi. Medzi týmito sa najčastejšie uvádzajú: hypoalergénne účinky proti mliečnej bielkovine, zvýšenie vstrebávania vápnika a iných minerálov a vitamínov, zlepšenie intolerancie laktózy, prítomnosť živých kultúr zapájajúcich sa do funkcií gastrointestinálneho traktu, čím pomáhajú redukovať črevné infekcie, stimulácia imunitného systému, antikarcinogénna aktivita, redukcia sérového cholesterolu a dlhovekosť (Chandan, 1989). Deklarované zdravotné benefity fermentovaných funkčných potravín súvisia nielen s priamou aktivitou živých probiotických mikroorganizmov, ale aj pôsobením metabolitov vznikajúcich v priebehu fermentácie (Stanton et al., 2005). Hydrolýzou mliečnych bielkovín probiotickými baktériami vznikajú peptidy zložené z 3 – 20 aminokyselín s pestrou škálou účinkov. Niektoré malé peptidy ako napr. valyl-prolyl-prolín a izoleucyl-prolyl-prolín znižujú krvný tlak (Seppo et al., 2003). Počas fermentácie mlieka vznikajú aj peptidy s opiátovými, hypnotickými účinkami, napr. kazomorfíny a laktorfíny. Iné peptidy, zvané kazeinofosfopeptidy, zvyšujú využiteľnosť vápnika a to tým, že ho udržujú v rozpustnej forme i v zásaditom prostredí distálnej časti tenkého čreva. Fosfopeptidy majú význam aj z hľadiska transportu ďalších minerálnych látok. Fermentované mliečne produkty znižujú sérový cholesterol (St-Onge et al., 2000).

Základ priemyselnej výroby fermentovaných kyslých mliek vychádza z poznatkov o tradičnej domácej malovýrobe jogurtu a podobných kyslomliečnych produktov v subtropickom pásme okolo Stredozemného a Čierneho mora, avšak s tým rozdielom, že na fermentáciu v priemysle sa používa miesto surového mlieka pasterizované a presne definované kultúry mliečnych baktérií a iných mikroorganizmov. Medzi typické jogurtové baktérie patrí najmä dvojkombinácia druhu Streptococcus thermophilus a Lactobacillus acidophilus, alebo niektorí ďalší zástupcovia rodu Lactobacillus (napr. L. reuteri, L. casei, L. bulgaricus) a bifidobaktérií (napr. Bifidobacterium longum, B. breve).

Kefír je produktom fermentácie mlieka kefírovými zrnami. Kefírové zrná sú považované za výsledok symbiotickej asociácie medzi mliečnymi a octovými baktériami a kvasinkami. Ich mikróbne zloženie nie je presne definované, sú poznačené napr. aj regionálnymi rozdielmi. Na rozdiel od jogurtu a acidofilného mlieka sa na tvorbe tejto asociácie kefírových zŕn zúčastňuje najmenej 20 druhov mikroorganizmov.

Bryndza ako fermentovaný mliečny produkt je výdatným zdrojom kvalitných bielkovín, minerálov a vitamínov B-komplexu (riboflavín, niacín, vitamín B6, vitamín B12 ) a bohatého spektra užitočných mikroorganizmov: Lactobacillus brevis, L. collinoides, L. fermentum, L. paracasei, L.buchneri, L. collinoides, L. curvatus,.L.delbrueckii, L. acidophilus, L. rhamnosus, L. helveticus, Enterococcus faecium, E. faecalis, E. durans, E. hirae, Lactococcus lactis, Leuconostoc lactis, Galactomyces geotrichum, Kluyveromyces lactis, Mucor circinelloides. Kyselina mliečna a ďalšie organické kyseliny tvoriace sa počas fermentácie spôsobujú jemnejšiu koaguláciu kazeínu, v dôsledku čoho je táto bielkovina stráviteľnejšia ako tá pôvodná v mlieku. V dôsledku natrávenia mliečnej bielkoviny bryndza obsahuje viac voľných aminokyselín ako pôvodné mlieko. Počas spracovania mlieka na ovčí syr a bryndzu bol zaznamenaný aj úbytok mliečneho cukru, čo je významné pre jedincov s intoleranciou laktózy. Aktivitou lipáz mliečnych baktérií sú natravované aj tuky, z ktorých sa odštepujú voľné mastné kyseliny. Bryndza vyrobená z ovčieho mlieka je bohatým zdrojom konjugovanej kyseliny linolovej (3 % z obsahu tuku). V tradičnej bryndzi vyrobenej zo surového nepasterizovaného mlieka je oveľa viac mliečnych baktérií ako v jogurtoch a acidofilnom mlieku. Kým v týchto sa nachádzajú iba dva druhy mliečnych baktérií (Streptococcus thermophilus sa takmer spravidla kombinuje s niektorým druhom rodu Lactobacillus) v bryndzi je ich čo do druhovej rôznorodosti až desaťnásobok. Podobne je to aj s celkovým počtom mikroorganizmov, ktorý v grame bryndze dosahuje hodnoty cca jednu miliardu. A naviac, tradičná slovenská bryndza vyrobená z nepasterizovaného ovčieho mlieka má zachované všetky biologicky aktívne zložky pôvodného mlieka.

V nedávno zrealizovanom prvom klinickom testovaní tradičnej bryndze bol po 8 týždňoch konzumácie (denne 100 g) v súbore 24 dobrovoľníkov zistený štatisticky významný pokles hladiny celkového a LDL cholesterolu. Pokles bol výraznejší v skupine s vyššími východiskovými hodnotami celkového cholesterolu. V skupine s nízkymi hodnotami HDL cholesterolu sa zistil signifikantný vzostup po ukončení pokusu. Prekvapivým nálezom bol pokles hladiny glykémie, sérového kreatinínu, C-reaktívneho proteínu a hodnôt krvného tlaku (Mikeš et al. 2005).

Existujú nespochybniteľné dôkazy o význame mlieka a osobitne fermentovaného mlieka vo výžive a prevencii civilizačných ochorení vrátane osteoporózy. Mlieko, syry a najmä zakysané mlieka sú významnými dodávateľmi vápnika do organizmu. Z hľadiska obsahu vápnika je ovčie mlieko mimoriadne cenné. Kým 100 gramov kravského mlieka obsahuje 100 – 120 mg vápnika, jeho obsah v ovčom mlieku je až dvojnásobný. Kým v 100 g tavených syrov vyrobených z kravského mlieka sa nachádza 200 – 300 mg vápnika, v bryndzi je to 650 – 700 mg. Vysoký obsah mliečnych baktérií v bryndzi môže mať význam aj z hľadiska dozrievania a regulácie kompetentného imunitného systému ako aj z hľadiska prevencie alergických ochorení. Je dokázané, že mliečne (probiotické) baktérie takéto účinky majú. Odborníci sa prikláňajú k názoru, že alergické, ale aj iné ochorenia sú dôsledkom nedostatočného osídľovania makroorganizmu mikroorganizmami v priebehu ontogenézy (hygienická hypotéza).V minulosti bola potrava bohatšia na prospešné mikroorganizmy, takže makroorganizmus bol nimi intenzívnejšie osídľovaný. Bryndza môže tento „civilizačný“ nedostatok substituovať a tak plniť zdravotne prospešnú funkciu aj pri nápravách imunitnej nedostatočnosti. Napriek vysokému obsahu tuku (45 – 48 % v sušine, čiže toľko ako sa nachádza vo väčšine tavených a tvrdých syrov), odborníci na zdravú výživu zaraďujú tradičnú slovenskú bryndzu vďaka jej unikátnym vlastnostiam do skupiny potravín odporúčaných v antisklerotickej výžive.

Prof. RNDr. Libor Ebringer, DrSc., Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava

Literatúra

Chandan, R.C.(1989): Yogurt: Nutritional and health properties. Natl. Yogurt Assoc.,

McLean, VA, USA.

Mikeš Z. et al.(2005): Niektoré kardiovaskulárne rizikové faktory po používaní

tradičnej slovenskej bryndze: výsledky pilotnej štúdie. Geriatria 1 : 29-36.

Seppo L. et al. (2003): A fermented milk high in bioactive peptides has a blood pressure-lowering effect in hypertensive subjects. Am .J.Clin. Nutr. 77: 326-330.

Stanton C. et al.(2005): Fermented functional foods based on probiotics and their biogenic metabolites. Curr. Opin. Biotechnol. 123: 305-312

St-Onge M.P. et al. (2000): Consumption of fermented and non-fermented dairy products:effects on cholesterol concentration and metabolism. Am.J.Clin.Nutr. 71: 674-681.

 

(Z odborného seminára Združenia pre zdravie a výživu Nové trendy vo výžive)

 

Drobné dobré rady

 

Ako odradiť kliešte

Tento recept mi priniesla moja teta zo Švédska a minulý rok som ho úspešne vyskúšala. V deň, keď sme s rodinou plánovali výlet do lesa, sme sa všetci nasprejovali dole uvedeným odvarom. Nestihol to len syn mojej sesternice a ako jediný mal po návrate z lesa kliešťa. Od toho výletu sa vždy deti pred vychádzkou do lesa sprejovali nasledujúcou zmesou.

1 vrecúško rozmarínu (dostať v obchode ako prísadu do jedla)

1 liter vody

1 lyžica bieleho vínneho octu

Dáme variť 1 liter vody, keď zovrie, odstavíme ju a dáme do nej lúhovať 1 vrecko rozmarínu až do vychladnutia. Odvar scedíme a pridáme 1 lyžicu bieleho vínneho octu. Odvar prelejeme do fľaštičiek s rozprašovačom a uchovávame v chladničke. Pred výletom do prírody si nasprejujeme odkryté časti tela.

Ďalším účinným prostriedkom pre dospelých je užívanie cesnakových tabliet ešte v čase, keď plánujete pobyt v prírode. Cesnakové tabletky užívajú aj lesní robotníci vo Švédsku preventívne proti kliešťom.

Zdroj: Internet

 

 

 

Chcete si posilniť ORGANIZMUS?


Každý má svoje slabé miesta, ale vďaka našej superimunitnej diéte si s nimi poradíte

O tom, či podľahneme chorobe, prípadne ako rýchlo sa z nej vyliečime, rozhoduje imunitný systém.
Keď podľa príznakov identifikujete svoje slabé miesto, môžete si imunitu posilniť špeciálnou diétou. Správnymi potravinami predídete aj tomu, aby u vás prepuklo ochorenie, ktoré ste mohli zdediť. Nezožierajte sa však dopredu predstavou, že máte napríklad rakovinu, aj keď sa vo vašej rodine vyskytla. Radšej sa objednajte k lekárovi na preventívnu prehliadku, ktorú už tak dlho odkladáte.

HLAVA

Príznaky: Máte sklesnutú náladu, ste deprimovaní a trápia vás bolesti hlavy.
Vážne problémy: pravidelné migrény, depresia
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: zázvor, morčacie mäso, paradajky, slivky, banány a hlávkový šalát
Dobrá rada: Keď máte zlú náladu alebo depresie, mali by ste najmenej jednu hodinu denne stráviť na čerstvom vzduchu, najlepšie na slnku. Hladinu serotonínu pozitívne ovplyvníte aj cvičením.

DÝCHACIA SÚSTAVA
Príznaky: Svrbenie nosa, ťažko sa vám dýcha, ľahko prechladnete a trápia vás infekcie dýchacích ciest. Fajčíte.
Vážne problémy: astma, bronchitída, rakovina pľúc
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: čierne korenie a kivi, žerucha, jablká, čaj, cibuľa, ryby a hrozno. Jedzte ich dva až trikrát denne.
Dobrá rada: Mliečne výrobky a vajcia spôsobujú astmatické problémy, pokúste sa ich vylúčiť zo stravy aspoň na týždeň, aby ste zistili, či sa váš stav zlepší. Konzervované potraviny, víno a pivo sťažujú dýchanie.

SRDCE A KRVNÝ OBEH
Príznaky: Ledva lapáte dych, máte pod očami malé biele škvrny, trpíte nedostatkom energie, máte vysokú hladinu cholesterolu. Vo vašej rodine sa vyskytli srdcovo-cievne ochorenia.
Vážne problémy: srdcovo-cievne ochorenia, infarkt
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: sója, ovos, cesnak a nenasýtené tuky v olivovom oleji a orechoch, losos, tuniak, makrela, červené víno, čaj, najmä zelený, jablká, citrusové ovocie a hrozno, paradajky a paradajkové výrobky
Dobrá rada: Keď sa vo vašej rodine vyskytli srdcovo-cievne ochorenia, mali by ste si dať pravidelne merať hladinu cholesterolu. Vylúčte z jedálneho lístka soľ, masť a konzervované potraviny.

PRSIA
Príznaky: Vo vašej rodine sa vyskytla rakovina prsníka.
Vážne problémy: rakovina prsníka
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: celozrnný chlieb, cereálie, hnedá ryža, celozrnné cestoviny, sója a sójové výrobky, ako je mlieko, jogurty a sójové mäso. Ovocie a zelenina ochraňujú prsia pred rakovinovým bujnením.
Dobrá rada: Navštevujte pravidelne gynekológa, mamografiu a ultrazvukové vyšetrenie. Samy si vyšetrujte prsníky. Nejedzte živočíšne tuky, obmedzte jedlá rýchlej kuchyne a plnotučné mliečne výrobky.

ŽALÚDOK
Príznaky: Pokazený žalúdok, pálenie záhy, bolesť žalúdka počas jedla
Vážne problémy: žalúdočné vredy, rakovina žalúdka
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: bobuľové ovocie, petržlenová vňať, tekvica, petržlen, mrkva, šťava z hlávkovej kapusty, celozrnné pečivo, cesnak, cibuľa a pór
Dobrá rada: Vyhnite sa slaným a konzervovaným jedlám. Obmedzte aj mentol a čokoládu a kyslé potraviny a nápoje, ako je napríklad pomarančový džús.

PEČEŇ
Príznaky: Pocit únavy, vyčerpanosti, pomalosti. Pijete veľa alkoholu. Vo vašej rodine sa vyskytli ochorenia pečene.
Vážne problémy: hepatitída, rakovina pečene
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: slnečnicové semienka, mandle, oriešky, sladké zemiaky, naklíčená pšenica, olej z pšeničných klíčkov, čaj z pestreca mariánskeho a zelený čaj
Dobrá rada: Ak máte podozrenie na žltačku, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná diagnóza vám môže zachrániť dokonca život.

ČREVÁ
Príznaky: Nadúvanie a plynatosť, náhle hnačky alebo zápcha
Vážne problémy: Infekcie, zápaly a bolesti, ak sa črevá zaplnia. Syndróm dráždivého hrubého čreva, rakovina hrubého čreva.
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: celozrnné pečivo a chlieb, celozrnné cestoviny, cereálie, veľa tekutín, probiotické jogurty, mätový čaj a šťava z aloe vera
Dobrá rada: Vylúčte zo stravy výrobky z bielej múky a bobuľové ovocie obsahujúce drobné semienka. Pri vážnejších alebo často sa opakujúcich problémoch vyhľadajte lekára, najmä keď sa vo vašej rodine už vyskytli črevné ochorenia a rakovina hrubého čreva.

MOČOVÉ CESTY
Príznaky: Pravidelné problémy s cystitídou, zápalom močového mechúra. Zmena farby moču alebo časté nutkanie na močenie.
Vážne problémy: obličkové kamene, infekcie obličiek, rakovina prostaty
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: Tristo mililitrov brusnicového džúsu denne, prípadne extraktu z neho. Aspoň dve šálky čaju denne. Výborný je aj odšťavený zeler alebo pridaný do polievky či do šalátu aspoň trikrát za týždeň. Cesnak, vo veľkom množstve, sójové výhonky a výrobky zo sóje.
Dobrá rada: Spolu s antibiotikami na liečbu infekcií močových ciest by ste mali konzumovať veľa jogurtov. Ak predpokladáte náchylnosť na obličkové kamene, vylúčte z potravy špenát, jahody, čokoládu, oriešky, rebarboru, červené mäso, morské potvory a špargľu. Denne vypite aspoň dva litre tekutiny.

POKOŽKA
Príznaky: Časté vyrážky a podráždená koža, suchá, lúpajúca sa, sčervenená koža, porezania a škrabance, ktoré sa dlho nehoja.
Vážne problémy: ekzémy, psoriáza
Potraviny, ktoré vám môžu pomôcť: tekvica, slnečnicové a sezamové semienka, ryby, čučoriedky, červené mäso, celozrnné cereálie
Dobrá rada: Keď sa vyskytuje ekzém vo vašej rodine, vylúčte z potravy mliečne výrobky, najmä v tehotenstve a počas prvého roku dieťaťa. Štúdie ukázali, že osem miligramov prvosienkového oleja v podobe kapsúl každý večer môže u ľudí s ekzémom potlačiť svrbenie.

 

Jedlo – náš liek

MALÉ, ALE ÚČINNÉ
Čučoriedky nezlepšujú len zrak či prekrvenie mozgu, ale vyhladzujú i vrásky a spevňujú pokožku. Obsahujú flavonoidy a vitamíny A, C a E, ktoré patria medzi antioxidanty, teda lapače voľných radikálov. Práve voľné radikály narúšajú štruktúru buniek a prispievajú k starnutiu pleti. Denne si preto doprajte aspoň hrsť tmavofialových bobúľ! Primiešajte ich do obľúbeného jogurtu alebo cereálií. Ak si chcete čučoriedky uchovať po celý rok, vysušte ich! V prípade potreby namočte bobule na niekoľko hodín do vody. Napučia a budú vyzerať ako čerstvé plody. Rovnako šetrné je aj zmrazovanie.

Z ORECHOV NEPRIBERIETE
Vlašské orechy, kešu, arašidy, mandle a para orechy urobia s vašou pleťou zázraky. Mnohí ľudia ich zďaleka obchádzajú, vraj obsahujú veľa tukov a priberá sa z nich! Opak je pravda. V orechoch sa nachádzajú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré pomáhajú spaľovať nezdravé nasýtené tuky, čím uľahčujú chudnutie. Okrem toho znižujú hladinu cholesterolu v krvi, udržiavajú hebkú pleť a zdravé vlasy. Orechy sú aj bohatým zdrojom vitamínu E a selénu. Tieto látky sa starajú o pružnosť tkanív a spomaľujú tvorbu vrások. Najviac selénu nájdete v para orechoch. Potrebnú dennú dávku získate už z jediného orieška! Dajte si pozor, aby ste sa nepredávkovali. Vysoký príjem selénu, teda viac ako tri para orechy denne, môže byť toxický.

PÔSOBÍ ZVONKU I ZVNÚTRA
Pre starnúcu a citlivú pleť sa najviac hodí maska z avokáda, ktorá ju vyhladí a zjemní. V avokáde je totiž množstvo vitamínov a dobrých tukov. Dužinu plodu roztlačte, pridajte šťavu z polovice citróna a polievkovú lyžicu medu. Hmotu naneste na tvár, po dvadsiatich minútach jemne odstráňte a opláchnite vlažnou vodou. Vďaka nenasýteným mastným kyselinám pôsobí avokádo proti vráskam aj vnútorne. Ak ho budete pridávať do šalátov alebo ho schrúmete len tak, zregeneruje vašu oslabenú a vysušenú pokožku.

VIAC CÉČKA AKO POMARANČ!
Vedeli ste, že desať jahôd obsahuje viac vitamínu C ako jeden pomaranč? Vitamín C je vynikajúcim zabíjačom voľných radikálov, posilňuje krvné cievy a steny buniek. Céčko je potrebné i pri tvorbe kolagénu, základného stavebného materiálu pokožky. Kolagén udržiava kožné tkanivo pružné a viaže v ňom vlhkosť. Najväčším nepriateľom kolagénových vlákien je slnečné žiarenie. Ak sa slnku vystavujete nadmieru a nechcete chodiť s ochabnutou pleťou, nezabúdajte na céčko. Keď nemáte poruke jahody, siahnite po citrusovom ovocí, paradajkách, paprike, keli alebo zemiakoch.

HYDRATAČNÁ BOMBA
Žltý melón, bohatý na vodu, skvelo zhydratuje vašu pleť. Vďaka dostatočným zásobám vody bude pokožka menej náchylná na tvorbu vrások. Žltý melón obsahuje i antioxidanty v podobe vitamínu C a beta-karoténu. Patrí k potravinám s nízkym glykemickým indexom. Energia sa z neho uvoľňuje postupne, a preto hladina cukru v krvi nekolíše. Konzumácia melóna teda znižuje riziko vzniku zápalov a nepoškodzuje bunky. Preto neváhajte a kúsok žltej dužiny si v sezóne dožičte aj trikrát za deň.

ŽIARTE AKO SLNEČNICA
Radi niečo celý deň zobkáte? Svojho zlozvyku sa nemusíte ihneď zbavovať. Stačí, ak zameníte sladkosti alebo lupienky za slnečnicové semená! Pleť sa vám poďakuje za bohatý prívod vitamínu E, ktorý ju zachová zdravú a odplaší voľné radikály. Ženy by mali denne prijať minimálne tri miligramy éčka. Hrsť slnečnicových semienok vám poskytne až trojnásobok! V semenách slnečnice sa nachádza i veľa vitamínu B3, ktorý udrží v dobrom stave vaše nervy aj pokožku. Semená sypte do akýchkoľvek šalátov a môžete ich jesť aj naklíčené. Aby začali pučať, nesmú mať porušenú šupku, mali by byť čo najčerstvejšie a chemicky neošetrené.

VYBERTE SI FARBU
Žltá, červená alebo oranžová paprika vás zásobí vitamínom C a beta-karoténom. Beta-karotén podporuje tvorbu nových kožných buniek, vyhladzuje a obnovuje najvrchnejšiu vrstvu pleti a chráni ju pred škodlivými účinkami slnka. Z beta-karoténu si telo vytvára vitamín A. Ten zas pomáha odstraňovať starecké škvrny. Keď si ho budete aplikovať zvonku, zničí vám vrásky a pomôže pri liečbe akné či vredov. Červená paprika obsahuje až deväťkrát viac beta-karoténu a dvakrát viac vitamínu C než zelená. Ak papriku nezbožňujete, rovnako dobre vám poslúži mrkva, marhule alebo akékoľvek žlté ovocie.

NEOHŔŇAJTE NOS NAD ŠPENÁTOM
V boji s vráskami vám vynikajúco poslúži nočná mora vášho detstva, špenát. Zelené lístky sú nabité prírodným farbivom luteínom. Luteín patrí do skupiny karotenoidov, účinných filtrov škodlivého ultrafialového žiarenia. Štúdie ukázali, že karotenoidy predchádzajú nielen mnohým očným chorobám, ale ľahko si poradia aj s ochoreniami pokožky a vráskami. Špenát vás zásobí aj železom, ktoré je nevyhnutné na tvorbu červeného krvného farbiva hemoglobínu. Predídete tak anémii z nedostatku železa a bledej až mdlej pleti. Zaraďte špenát do svojho jedálneho lístka čo najskôr! Zelené lístočky pridávajte do šalátov alebo si pochutnajte na špenátovom prívarku či polievke.

LOSOSOVÉ HODY PRE KAŽDÉHO
Losos nie je určený iba labužníkom! Ak ho zaradíte do svojej stravy, bude vaša pokožka vyzerať mladšie. Je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú významnou stavebnou zložkou buniek, riadia prítok a odtok látok do buniek, majú protizápalový účinok a tvarujú štruktúru pleti. Vysoké percento týchto kyselín nájdete i v sardinkách, makrelách, sleďoch alebo tuniakoch. Lososa si pripravíte jednoducho a rýchlo. Pokvapkajte ho citrónovou šťavou, posypte korením, sušeným kôprom, citrónovou kôrou a opečte na panvici.

Zdroj: Internet

 

 

Ponorte sa...

 

Kúpeľ je pre telo i dušu dobrodením. Nielenže čistí, ale podporuje aj prekrvenie, zrýchľuje látkovú premenu a zmierňuje nervové napätie. V teple si oddýchnu unavené svaly. Vôňa prísad do kúpeľa stimuluje a upokojuje. V neposlednom rade je kúpeľňa skvelým miestom, kde všetko hodíte za hlavu a môžete si usporiadať myšlienky - je to ako dovolenka uprostred vlastných štyroch stien.

Kúpeľ však nerobí dobre každému. Ľudia s problémami krvného obehu, vysokým alebo nízkym krvným tlakom či chorým srdcom by mali byť osobitne opatrní a prípadne sa poradiť so svojím lekárom. Každému, kto trpí na kŕčové žily, urobí lepšie studená sprcha. Dôvod? Horúca voda zrýchľuje činnosť srdca a rozširuje cievy. Na druhej strane však práve tento účinok môže byť pre zdravie aj užitočný, ak dodržíte niekoľko pravidiel:

- Najvhodnejší čas na kúpanie je večer. Vtedy kúpeľ upokojuje a pomáha pri zaspávaní.

- Teplotu vody si môžete zvoliť podľa vlastného uváženia, nemala by však presiahnuť 40 stupňov. Čím je voda teplejšia, tým kratšie by mal kúpeľ trvať.

- Ľudia s citlivou pokožkou by sa nemali kúpať častejšie ako raz týždenne a nie dlhšie než 10 - 15 minút.

- Po kúpeli sa bez utierania zabaľte do mäkkej osušky. Masáž telovým olejom alebo mliekom zosilní príjemný pocit.

- Atmosféru pohody pri kúpeli zvýši tlmené svetlo alebo vonné sviečky a príjemná hudba.

- Kúpeľové soli, ktoré dodajú vode farebný nádych, upokojujú, aktivizujú a navodia relaxáciu.

- Pohár sektu v horúcom kúpeli je možno cool, ale zaťažuje krvný obeh. Radšej si teda pripravte čaj, ovocnú šťavu alebo studenú minerálku.

 - Po kúpeli sa zabaľte do mäkkého županu a šuchnite sa do postele alebo sa pohodlne schúľte na pohovku.

 

Účel

Prísady

Účinok

Teplota

Zmiernenie bolestí hlavy

50 g sušených kvetov rumančeka v plátennom vrecúšku

Rumanček obsahuje modrý olej chamazulén, ako aj bisabolen - silice uvoľňujúce kŕče. Dbajte na to, aby ste použili kvet pravého rumančeka (matricaria chamomilla, chamomilla recutita).

Teplota do 40 stupňov, para neškodí

Povzbudenie, rozveselenie

15 až 20 kvapiek

rozmarínového oleja

Borneol a gáfor pôsobia sterilizujúco a stimulačne. Pocítite to na pokožke. Masáž masážnou rukavicou zosilňuje ich účinok a prekrvuje pokožku.

Vlažná, maximálne 34 stupňov

Lepší spánok

5 kvapiek majoránového a 20 kvapiek levanduľového oleja

Majorán hreje a upokojuje. Vôňa levandule pôsobí priamo na mozog a podnecuje v ňom vlny alfa potrebné pre pokojný spánok.

Veľmi teplá, cca 38 - 40 stupňov, kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 15 minút.

Upokojenie

2 šálky mlieka s 1 šálkou ovsenej múky

Mlieko zvláčňuje pokožku, ovsená múka pôsobí ako jemný peeling. Vôňa vám pripomína detstvo.

Teplá do 37 stupňov

Utíšenie nervozity

4 kvapky oleja zo

santalového dreva, 4 kvapky ďumbierového a 4

kvapky ružového oleja

 

Pôsobí hrejivo, upokojujúco, vracia rovnováhu, najmä ak sa zavriete do kúpeľne, aby vás nikto nerušil.

Veľmi teplá do 40 stupňov, maximálna dĺžka kúpeľa 15 minút

Proti nádche

30 g ďumbiera v prášku

Podľa čínskej medicíny je ďumbier prospešný pre telo, najmä ak je v ňom nerovnováha tekutín. Tip: počas kúpeľa vypite šálku yogi čaju.

Do 38 stupňov

Zmiernenie kŕčov

13 kvapiek šalviového oleja a 2 kvapky oleja ylang-ylang

Šalvia uvoľňuje svaly, najmä pri kŕčoch v podbrušku. Ylang-ylang upokojuje dych a znižuje krvný tlak. Pri veľmi silných kŕčoch zmiešajte rovnaké množstvo šalvie a ylang-ylang a 15 kvapkami oleja obsahujúceho vitamín E a vo vani si masírujte bruško.

Teplá do 38 stupňov

Prečistenie organizmu

1 a 1/2 kila kuchynskej alebo morskej soli

Póry pokožky sa otvoria, soľ čistí a súčasne odstraňuje prebytočné tekutiny, škodlivé látky a podkožný tuk.

37 - 38 stupňov. Kúpeľ nemá trvať viac než 15 minút. Potom si treba ľahnúť, keďže tento kúpeľ veľmi vyčerpáva.

Na jasnú myseľ

Za hrsť čerstvého rozmarínu, rovnaké množstvo listov mäty a tymianu vložiť do vrecúška z gázy a zavesiť pod vodovodný kohútik

Tymol v tymiane zvyšuje krvný tlak a stimuluje činnosť mozgu. Vôňa mäty, gáfra a rozmarínu dodáva energiu a rozjasňujú myseľ.

Vlažná do 34 stupňov

Uvoľnenie stuhnutých svalov

30 g čerstvej saturejky zaliať horúcou vodou, nechať 10 minút lúhovať a cez sitko naliať do vody vo vani.

Pôsobí oživujúco a povzbudzujúco na psychiku a uvoľňuje kŕče.

Do 38 stupňov,

nekúpať sa pridlho, neodporúča sa v tehotenstve

Odbúranie stresu

5 až 10 kvapiek

petigrénového oleja

Upokojuje nervový systém a zlepšuje

pamäť.

36 - 38 stupňov

Pre dobrú

 pohodu

5 kvapiek ružového oleja, niekoľko ružových lístkov nasypať do kúpeľa.

Pôsobí antisepticky, upokojujúco, harmonizujúco. Chráni suchú pokožku a zlepšuje náladu. Je to skvelý prostriedok pri poruchách spánku.

38 - 40 stupňov podľa uváženia

 

 

 

Potraviny s dokázaným najsilnejším protirakovinovým pôsobením.
(podľa MUDr. Igora Bukovského)

 

Vynikajúce

Výborné

Veľmi dobré

cesnak
sója
sladké drievko
kapusta
ďumbier
koreňová zelenina

cibuľa
ľanové semená

citrusy
kurkuma
zelený čaj

brokolica, karfiol

paradajky
paprika
baklažány
hnedá ryža, celozrnná pšenica

strukoviny
žltá dyňa

zemiaky
uhorky, cukety

jačmeň, ovos

pažítka
oregano, tymián,

rozmarín
bazalka, mäta

šalvia, estragón

 

 

 

Inšpirácia nadnes

 

AKO ZOSTAŤ MLADÝ/Á

1. Zahoďte nepodstatné číslovky.
Sú to vek, hmotnosť a výška.

2. Ponechajte si len veselých priateľov.
Hundroši vás stiahnu dole.
(Nezabúdajte na to, ak ste jeden z tých hundrošov!)


3. Neustále sa učte.

Učte sa o počítačoch, remeslách, záhradníctve, čokoľvek.
Nikdy nenechajte svoj mozog odpočívať. „Nevyužitá myseľ je dielňou diabla."
A meno toho diabla je Alzheimer!

4. Tešte sa z jednoduchých vecí.

5. Často sa smejte, dlho a nahlas. Smejte sa, až kým nebudete lapať po dychu.
A ak máte priateľa, ktorý vás rozosmeje, strávte s ním čo najviac času!

6. Slzy sú užitočné.
Uvoľnia vás a uschnú.
Ak plačete pre niekoho, pamätajte: jediná osoba, ktorá je pri nás celý život, sme my sami.
ŽITE, kým ste nažive.

7. Obklopte sa tým, čo milujete.
Môže to byť rodina, domáce zvieratko, darček na pamiatku, hudba, rastlina, záľuba, ktokoľvek, čokoľvek.
Váš domov je vaše útočisko.

8. Dbajte o svoje zdravie.
Ak je dobré, chráňte si ho.
Ak nie je stabilné, zlepšite si ho.
Ak si ho nemôžete zlepšiť sami, vyhľadajte pomoc.

9. Nepodnikajte výlety s pocitom viny.
Choďte na výlet do nákupného strediska, hoci aj do zahraničnej krajiny, ale NECHOĎTE tam, kde pociťujete vinu.

10. Povedzte ľuďom, že ich máte radi, že ich milujete - pri každej príležitosti.Prečo sa naháňame???

 

Bohatý továrnik sa počas svojej dovolenky pri mori díval na rybára, ktorý sedel pohodlne vedľa svojho člnu.
“Prečo nejdete loviť ryby?" pýtal sa.
“Pretože som dnes ulovil už dosť," odpovedal rybár.
"Neulovíte viac rýb ako potrebujete?" pýtal sa bohatý muž ďalej.
"Čo by som s nimi robil?"
"Mohli by ste si viac zarobiť a potom si kúpiť lepší čln, aby ste mohli plávať ďalej a uloviť viac rýb."
"A čo potom?"
"Potom by ste si mohli kúpiť nylonové siete a uloviť ešte viac rýb a zarobiť ešte viac peňazí. Za nejaký čas by ste mali celú flotilu a boli by ste bohatý ako ja."
Rybár sa opýtal: "A čo by som robil potom?"
"Potom by ste si užívali života."
“A čo si myslíte, že robím teraz?" znela rybárova odpoveď, ktorý sa prit om pokojne díval na more...

 

 

15 vecí, ktoré boli voľakedy lepšie
 

1 MUŽSKÁ GALANTNOSŤ Voľakedy vás muž pozdravil a podržal vám dvere aj v prípade, že ste neboli jeho typ. Dnes „veľkí firemní manažéri" zásadne nezdravia a do dverí sa hrnú ako prví.

2 NEEXISTOVAL POJEM CELULITÍDA O žiadnej celulitíde sme nevedeli, a tak sme boli s našimi stehnami aj so sebou nadmieru spokojné.

3 NEBOL ANI AIDS Alebo ak bol, my sme o ňom nevedeli, a tak bol náš sexuálny život menej frustrujúci, než je v súčasnosti.

4 NAKRÚCALI SA VÝBORNÉ FRANCÚZSKE, TALIANSKE A ANGLICKÉ FILMY A prichádzali k nám v rámci Filmového festivalu pracujúcich. Kiná boli na každom kroku, lístok stál osem korún a za jedno popoludnie a večer sa dali stihnúť aj tri filmy.

5 MICHAEL JACKSON Bol to ten najúžasnejší černoch v bielych ponožkách. Bol talentovaný, kreatívny, milovali ho milióny. Až dovtedy, kým sa nezmenil na kreatúru belocha.

6 JABLKÁ, HRUŠKY, JAHODY A ČEREŠNE Nemali tú jednotnú chuť chemickej nadvýroby a chutili ako jablká, hrušky, jahody a čerešne.

7 LET LIETADLOM Nebol hororovou scénou, pri ktorej vás oberú aj o pilník a manikúrové nožničky a zaznačia do databázy podozrivých z medzinárodného terorizmu, ale vzrušujúcim dobrodružstvom spojeným s flirtom a dobrou náladou.

8 PIATOK POPOLUDNÍ Z práce sa chodilo už o tretej popoludní, takže víkend trval dva a pol dňa.

9 LETO Bolo dlhé, šťavnaté, sladké a horúce. Tak akurát. Nie ako ostatné roky, keď je buď 45 stupňov v tieni, alebo 3 stupne nad nulou.

10 MAMINE KOLÁČE A KRUPICOVÁ KAŠA Jedli sme ich veľa, lebo boli výborné, a nemali sme žiadne výčitky svedomia, pretože sme nevedeli, že „in" je suchá ryža a hlávkový šalát.

11 ROZHLASOVÉ HRY PRE MLÁDEŽ Sedávali sme pri nich každé sobotné popoludnie a rozvíjali svoju predstavivosť.

12 STARÉ ELEKTRIČKY S plošinami a so sprievodcami, pred ktorými ste mohli kedykoľvek ujsť, pretože plošiny nemali dvere a električky chodili pomaly.

13 ESKIMO Milovali ho všetci. Nemalo paličku, zato malo chrumkavý čokoládový obal a skvelú vanilkovú chuť. A stálo 50 halierov.

14 MLIEČNE BARY Voňalo tam čerstvé pečivo, briošky a pravé kakao. Najmä tam sme míňali svoje vreckové.

15 ŽENSKÉ TELO Ženy mali vlastné vlasy, vlastnú tvár, vlastné prsia i vlastné boky a mužom sa to páčilo.


Múdry človek je ten, čo sa učí od každého; silný je ten, kto sa ovláda, bohatý ten, kto je spokojný so svojím osudom.

Najčitateľnejšie slovo je čin.

 

Humor lieči

 

Hesla na celý týden

 

Na pondělí:

Kdo pije, brzo umře. Kdo nepije, umře ještě dříve, protože ten kdo pije ho přejede.

 

Na úterý:

Nezapomeň odkud jsi přišel, neboť je možné, že Tě tam někdo za chvíli pošle.

 

Na středu:

Je těžké být debilem, protože konkurence je veliká.

 

Na čtvrtek:

Je dobře, že jdu tak pomalu, protože možná jdu špatným směrem.

 

Na pátek:

Kulturnost je jenom nátěr, který je velmi lehce rozpustný v alkoholu.

 

Na sobotu:

Když žena nezíská toho, koho miluje, tak běda tomu, koho dostane.

 

Na neděli:

Práce je poslední zoufalý pokus, jak přijít k penězům.

 

Bonus na každý den a zároveň recept proti infarktu:

Pošli do prdele každého dříve, než tě stihne vytočit.

 

Váš horoskop na zítřejší den:
Zítra vás budou všichni jenom chválit, budou vás na rukou
nosit a zahrnovat květinami.
Jóóó, pohřeb už je takovej...

Tak jsem nechal utratit svého psa..."
"Byl vzteklej ?"
"No nadšenej nebyl..."

Průměrná rychlost pohybu manželky v obchodě = 2000,- Kč/hod.

"Manželka celou noc nepřišla domu, asi má milence. "
"Prosím vás, to hned nesmíte myslet na nejhorší, třeba ji jen přejelo auto."

"Tati, proč ses oženil s maminkou?"
"Vidíš?" obrací se muž k ženě, "ani to dítě to nedokáže pochopit!"

Život začíná v okamžiku narození.
Ne, život začíná v okamžiku početí.
Ne, život začíná, když žena s dětmi odjedou na chatu.

Přijde chlapík do obchodu a řekne prodavačce: Chci metr mléka.
Prodavačka aniž by dala něco najevo vezme metr, položí ho na pult a vylije
podle něj mléko.
Chlapík se na ni chvíli dívá a nakonec prohlásí: Mě nenasereš - zabalit!

Matematickej...
Přijde učitel do třídy a řekne:
Tak děti tato místnost má 15m2, sluníčko sem svítí pod úhlem 20 stupňů, kolik mi je let?
Udivené děti otevřou pusu dokořán a neví.
Přihlásí se Pepíček a řekne: 48 let.
Na to učitel řekne: Jak jsi na to přišel Pepíčku?
Pepíček odpoví: Já mám doma bratrance, kterému je 24 let a táta říká, že je napůl debil...

 

 

Perličky ze školní lavičky…

O   p o t r a v ě

 

Cukr je rafinovaný, protože se po něm tloustne.

 

Pravý hovězí vývar se dělá ze dvou kostek.

 

Švestkové knedlíky dělíme na jídlo a pecky.

 

Sardinkám se uřezávají hlavy, aby se vešly do konzervy.

 

Děda povídal, že alkohol sice kazí zrak, ale že má radši brejle než žízeň.

 

Tatínek řekl, že na svůj svátek nechal pití, ale neví kde.

 

Tři potraviny, bez kterých člověk nemůže žít, jsou snídaně, oběd a večeře.

 

Experiment je třeba to, když maminka něco uvaří a my hádáme, co to je.

 

Rybí maso je zdravé, protože obsahuje mnoho fosforu, který je smrtelně jedovatý.

 

Jídlo musíme dojídat, aby ho mouchy neroznášely po ostatních lidech.

 

Včelím medem neplýtváme, protože se nevyrábí, ale vzniká poctivou prací.

 

Konzervy nám uchovávají potraviny, ale jen do té doby, než se zkazí. Jsou zdravé, neboť obsahují hodně železa.

 

Alkohol zkracuje život, protože se po něm pořád spí.

 

Opilci páchají pod vlivem alkoholu i sebevraždu a druhý den o tom ani nevědí.

 

Náš děda říká: Rum je jed, ale nejvíc je otrávený, když ho nemá.

 

Česnek je zdravý pro lidi, ale společnost ho nesnáší.Servis

 

Užitočné informácie

 

Kaderníctvo, kozmetika, pedikúra a manikúra Evelin v Bratislave – radi vás, psoriatikov a atopikov, upravíme! Palackého 16, tel. 02/54 41 00 32

 

Členka našej SPaA, kozmetička Slávka Fondrková má salón na Líščích Nivách 6 v Bratislave, v blízkosti hotela Nivy v obytnom dome na prízemí. Ponúka kompletné ošetrenie pleti, masáž, čistenie, rôzne kúry, napríklad bioptronovou lampou, manikúru, parafín na ruky, trvalú na riasy, depiláciu voskami, od marca masáž horúcimi kameňmi pri ošetrení pleti.

 

Výzva

Pošlite redakcii Helios kontakty na kaderníctva a iné služby na rôznych miestach Slovenska, s ktorými ste boli spokojní. Odporučte ich ostatným čitateľom Heliosu, rovnako ako všetky zdroje zaujímavých a využiteľných informácií. Budeme ich na tomto mieste zhromažďovať pre vás.

 

Zaujímavé webové stránky

www.pokozka.sk    (užitočné všeličo o koži, kožných problémoch a ich riešení)

www.psoriaza.sk  (viac informácií o psoriáze a možnostiach jej liečby)

www.pythium.cz , www.biopreparaty.cz (info o „múdrej hube“ Pythium oligandrum)

www.afrabio.sk (alternatívna fytológia rastlinných adaptogénov)

www.emufarma.sk stránka o výborných účinkoch oleja z emu aj na kožné choroby

www.dieta.sk (informácie nielen pre rodičov)

www.obcan.sk (verejný informačný portál občanov: práva a povinnosti občanov, návod na riešenie životných situácií, pripravované a schválené zákony, inštitúcie SR)

www.pharmaactiv.sk (spôsoby podporenia imunity)

www.primar.sk (odborná poradňa, medicínska databáza, človek a zdravie, zubná medicína, sexualita)

www.bedekerzdravia.sk

www.akv.sk – stránka ambulancie klinickej výživy známeho MUDr. Igora Bukovksého s množstvom užitočných informácií nielen o výžive

www.konopnakozmetika.sk. – informácie o špeciálnej prírodnej kozmetike z liečivého konope Cannaderm

www. socionet.sk – informácie o novinkách v sociálnej oblasti

www.upsvar.sk (o výhodách preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím)

www.centrumzdravia.sk – ponúka rady rodinného lekára, informuje o chorobách, životnom štýle, ľudskom tele, prvej pomoci, liekoch a očkovaní, vyšetrení, právach pacientov.

www.dusevnezdravie.sk – portál Ligy za duševné zdravie informuje o aktivitách Ligy, o duševných chorobách a poruchách, ich liečbe a prevencii.

www.nobel.sk – oficiálna internetová databáza liekov registrovaných v SR, garantom ktorej je Štátny ústav pre kontrolu liečiv v Bratislave www.sukl.sk

www.fit.sk – portál zameraný na zdravie a relax s on-line poradňou.

www.naturalnamedicina.sk – informácie o diagnostikovaní rôznych chorôb metódou elektroakupunktúrnej diagnostiky a detoxikačnej medicíny. Ide o spojenie 5000-ročných skúseností tradičnej čínskej medicíny, akupunktúry a klasickej európskej medicíny.

www.planetazdravie.sk – knihy o zdraví, recepty a informácie pre vitalitu a zdravie, ponuka biopotravín, vitamínov a doplnkov výživy.

www.jasmin.sk – internetový obchod s bioproduktmi, regeneračnými prípravkami a výživovými doplnkami, poradenské služby.

www.mediatcia.sk – základy vnútornej cesty za zdravím, metóda reiki, Silu, ezoterická meditácia.

 

Dobrá správa

Na Ministerstve zdravotníctva SR sme si overovali informáciu o snahe preradiť aj kúpeľnú liečbu psoriázy (podobne, ako je to u atopickej dermatitídy hradenej pacientom) do skupiny B. Návrh zo strany MZ SR je, aby psoriáza naďalej zostala v skupine A. MZ SR neakceptovalo ani návrh poisťovne, aby bola kúpeľná liečba hradená poisťovňou iba raz za dva roky.

 

Dôležité dokumenty

 

Revízna  komisia

Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR

 

Správa o výsledku kontroly hospodárenia Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR za obdobie od 1. 1. 2006 do 31. 12. 2006.

 

Kontrola hospodárenia Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR (ďalej len „Spoločnosť“) bola za rok 2006 vykonaná 4-krát, raz z dôvodu zmeny hospodárky. Hospodárenie Spoločnosti bolo preverené na základe predložených dokladov, pričom za centrálne účty a pokladňu boli preverené všetky doklady zúčtované v peňažných denníkoch a všetky položky vo výpisoch z účtov.

Hospodárenie klubov kontrolujú revízori jednotlivých klubov. Členovia revíznej komisie Spoločnosti vykonali metodické kontroly za tie kluby, ktoré predložili doklady na kontrolu a preverili údaje podľa zaslaných kópii peňažných denníkov. Napriek opakovaným výzvam členov výkonného výboru, ako aj predsedu revíznej komisie neboli predložené doklady a ani kópia peňažného denníka za Púchovský klub, preto sú výsledky hospodárenia spracované bez predmetného klubu.

Vzhľadom na skutočnosť, že zdaniteľné príjmy Spoločnosti prvýkrát presiahli čiastku 300 000 Sk, za rok 2006 bolo potrebné podať daňové priznanie.

Hospodárenie Spoločnosti za rok 2006 bolo nasledovné:

 

Stav k 01. 01. 2006

Spolu centrálne účty a pokladňa

Spolu kluby

SUMÁR SPaA

Na bežnom účte v SLSP

17 250,59

12 274,94

29 525,53

Pokladničná hotovosť

3 958,50

23 015,10

26 973,60

Osobitný účet

948,90

 

948,90

Termínovaný vklad

53 171,77

93 500,02

146 671,79

Spolu finančné prostriedky k 01. 01. 2006

75 329,76

128 790,06

204 119,82

 

 

 

 

Príjmy

 

 

 

Členské SPaA (centr.)

99 647,50

0,00

99 647,50

Dotácie, sponzorské

1 283 000,00

84 650,00

1 367 650,00

2 % z dane

184 784,00

0,00

184 784,00

Úroky

259,93

1 142,63

1 402,56

Ostatné príjmy (napr. účast. poplatky)

0,00

16 500,00

16 500,00

Spolu príjmy za rok 2006

1 567 691,43

102 292,63

1 669 984,06

 

 

 

 

Výdavky

 

 

 

Cestovné

8 961,00

2 157,00

11 118,00

Členské (Europso a NROZP )

8 636,60

0,00

8 636,60

Daň

39,00

209,00

248,00

Deň psoriázy

0,00

1 408,00

1 408,00

Helios

3 700,00

0,00

3 700,00

Kancelársky materiál

7 086,50

1 262,00

8 348,50

Nákup drobného hmotného a nehmot. majetku

2 570,00

722,00

3 292,00

Nákup dermatologík

1 240 182,70

0,00

1 240 182,70

Notárske poplatky (zápisnica a overenia)

1 475,00

0,00

1 475,00

Občerstvenie počas výkonných rád SPaA

2 930,50

 

2 930,50

Občerstvenie na akciu klubu

0,00

7 310,00

7 310,00

Ostatné - vypracovanie projektu, prenájom miestností

0,00

900,00

900,00

Paušály na telefóny a cestovné

51 597,00

6 526,18

58 123,18

Poplatky za bankové prevody a výpisy

4 269,37

3 534,09

7 803,46

Poplatky za internet

7 116,00

0,00

7 116,00

Poplatky za webhostingové služby

3 555,60

0,00

3 555,60

Poštovné

5 014,00

3 389,00

8 403,00

Práce výrobnej povahy (tlač šekov, kopírovanie)

2 226,70

1 517,50

3 744,20

Rozvoz dermatologík

15 518,80

0,00

15 518,80

Relaxačný pobyt

49 918,00

89 090,00

139 008,00

Poplatky za zverej. v Obch. vestníku

100,00

0,00

100,00

Účastnícke poplatky na kurzy, školenia

1 665,00

0,00

1 665,00

Spolu výdavky za rok 2006

1 416 561,77

118 024,77

1 534 586,54

 

 

 

 

Konečný stav v hotovosti - pokladne

8 229,50

31 443,10

39 672,60

Konečný stav bežné účty

111 787,52

82 211,55

193 999,07

Konečný stav na osobitnom účte

13 402,40

 

13 402,40

Konečný stav na termínovanom účte

0,00

92 403,27

92 403,27

Konečný stav spolu k 31. 12. 2006

133 419,42

206 057,92

339 477,34

 

Daňová povinnosť našej Spoločnosti nevznikla vzhľadom ku skutočnosti, že nie všetky príjmy sú zdaniteľné. Daňové priznanie bolo podané v stanovenom termíne, t. j. 29. 3. 2007.

Počas kontroly boli zistené určité nedostatky, ktoré boli v priebehu revízie hospodárenia odstránené. Revízna komisia konštatovala, že časť hmotného majetku klubov má už nulovú zostatkovú hodnotu, preto by bolo potrebné posúdiť ich funkčnosť a opotrebovanosť a predložiť návrhy na vyradenie.

Už niekoľko rokov revízna komisia poukazuje na potrebu vedenia účtovnej evidencie prostredníctvom informačného systému. Upozorňuje na možnosť zmeny vedenia účtovníctva z jednoduchého na podvojné. Vzhľadom na potrebu sumarizácie údajov za celú Spoločnosť je potrebné inovovať aj Smernicu o hospodárení Spoločnosti.

Dňa 29. 3. 2007
Za revíznu komisiu Spoločnosti:
Ing. Edita Spišiaková ..........................................,
Gizela Kissová .......................................
Viliam Klenovič .......................................

 

Za VV Spoločnosti:

 

Eva Valovičová, hospodárka ...........................................

 

Terézia Hurbaničová, prezidentka Spoločnosti ...........................................

 

 

 

 

 

 

Dohovor o právach zdravotne postihnutých

 

Dňa 30. 3. 2007 podpísala Európska únia prvý Dohovor OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím! Po prvý raz vo svojej histórii sa Európska únia stala partnerom dohovoru OSN!

 

Deň slávnostnej ceremónie otvorenia na podpis Dohovoru OSN o právach ľudí so zdravotným postihnutím je historickou udalosťou. Po prvý raz sa dohovor OSN sústreďuje na ochranu práv ľudí so zdravotným postihnutím. Je to tiež po prvý raz, čo sa Európska únia zúčastnila na príprave a podpísala dohovor OSN. Ide o významný vývoj z inštitucionálneho hľadiska. Ľudia so zdravotným postihnutím budú prví európski občania, ktorých ľudské práva budú chránené v legislatívnom rámci Únie.

V New Yorku podpísalo dohovor na oficiálnej otváracej ceremónii 53 krajín, medzi nimi aj 20 členských štátov európskej únie. Podpisom sa štát zaväzuje začať ratifikačný proces, čím sa stane partnerom Dohovoru a jeho ustanovenia sú pre neho záväzné.

Oficiálnej ceremónie sa zúčastnilo aj 350 predstaviteľov medzinárodných organizácií ľudí so zdravotným postihnutím. Dohovor je významným úspechom pre 650 miliónov ľudí so zdravotným postihnutím na celom svete, ale skutočná práca začína až teraz. Všetky signatárske štáty vrátane Európskej únie sa zaviazali a musia zaručiť, že dohovor je viac ako len vyhlásenie. Očakáva sa, že v týchto krajinách ľudia so zdravotným postihnutím budú mať účinnejšie zaručené rovnaké ľudské práva ako ľudia bez zdravotného postihnutia.

Je nám ľúto, že medzi 20 členskými krajinami európskej únie, ktoré podpísali dohovor na oficiálnej otváracej ceremónii, chýba Slovenská republika. Žiadame Vládu SR, aby čo najskôr pripojila svoj podpis pod dohovor a prejavila tak svoj vzťah k občanom so zdravotným postihnutím.

Branislav Mamojka, Anna Reháková

predseda NROZP v SR

podpredsedníčka NROZP v SR

 

Bratislava, 2. apríla 2007

 

Text dohovoru a ďalšie súvisiace dokumenty a informácie nájdete na adrese

http://www.un.org/disabilities/convention/facts.shtml  

 

NROZP: Vajnorská 1, 831 04 Bratislava

T: 502 40 303, E: sekretariat@nrozp.sk,

www.nrozp.sk

 

 

Správa zo služobnej cesty

23. a 25. júna 2007, 2. medzinárodná konferencia o psoriáze v Paríži, klub pacientov a plenárne zasadnutie EUROPSO

 

Predstaviteľ Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR (SPaA SR) sa osobne zúčastnil rokovania EUROPSO naposledy v roku 2001 v Ríme. Odvtedy sa SPaA SR zapojila len do korešpondenčného dotazníkového merania kvality života psoriatikov organizovaného EUROPSO v spolupráci s farmaceutickou firmou Biogen, ako aj do organizovania aktivít v rámci Svetového dňa psoriázy (SDP) na Slovensku. Výkonný výbor SPaA SR preto využil pozvanie výboru EUROPSO na účasť na klube pacientov v rámci 2. medzinárodnej konferencie o psoriáze v Paríži a na plenárnom zasadnutí EUROPSO. SPaA SR zastupovali PhDr. Vlasta Husárová, hovorkyňa a vedúca redaktorka bulletinu Helios a RNDr. Miloslav Čubrík, poverený udržiavaním medzinárodných kontaktov SPaA SR.

Dňa 23. júna 2007 sme sa na uvítacom večere zoznámili s členmi výboru EUROPSO a v osobných rozhovoroch s delegátmi z Poľska, Estónska, Holandska, Švédska, Nemecka a Fínska sme sa podelili o skúsenosti z práce pacientskych organizácií v týchto krajinách.

Ráno 24. júna 2007 sme sa presunuli do Kongresového paláca, aby sme sa v rámci 2. medzinárodnej konferencie o psoriáze zúčastnili workshopu pacientov a lekárov. Jeho cieľom bolo predstaviť úspešné programy jednotlivých krajín zamerané na zlepšenie života pacientov so psoriázou a projekty zacielené na prebudenie záujmu spoločnosti (odborníkov, politikov i verejnosti) o psoriázu ako závažné chronické ochorenie.

Vystúpenia zástupcov psoriatických organizácií otvorila slovenská delegácia prehľadnou textovou aj obrazovou prezentáciou činnosti SPaA SR, zdôraznila aktivity zamerané na osvetu obyvateľov o neinfekčnosti psoriázy, skúsenosti s organizovaním Dňa kože – dňa dotykov, ako aj z kontaktov s médiami a načrtla vízie SPaA SR do najbližšej budúcnosti. (Prezentáciu pripájame.)

Bulharských psoriatikov zastupovali dvaja lekári (spomedzi 2000 členov je lekárov 19), ktorí hovorili o thalasoterapii psoriázy a vyzdvihli účinky liečby pri Čiernom mori. Nemci sa podelili o svoje obavy z poklesu členov po zvýšení členského z 20 na 50 eur ročne, pochválili sa väčšou pozornosťou médií problematike psoriázy. Holanďania vydávajú pre svojich 5000 členov 3-krát ročne časopis, majú troch profesionálnych pracovníkov, jeden z nich (kontaktný manažér) sa zaoberá výhradne získavaním financií na aktivity združenia. Veľký úspech mali medzi ich členmi štyri workshopy zamerané na dennú starostlivosť o psoriázu, na výživové doplnky, fyzikálnu terapiu a ergoterapiu, ale aj návštevy plavární vo vyhradenom čase a aktivity pre mladých členov (sauna, spoločné športové podujatia s belgickými psoriatikmi od 16 do 25 rokov). Za veľmi dôležité považujú pomoc známych tvárí pri osvete verejnosti o problémoch ľudí so psoriázou. Liečba islandských psoriatikov je sústredená do hlavnej nemocnice v Reykjavíku a movitejší môžu využiť aj termálne kúpele s morskou vodou v Modrej lagúne. Ich organizácia edukuje o psoriáze školákov a podporuje výskum psoriázy. Pri organizovaní SDP zaznamenali úspešnú spoluprácu s médiami. Belgičania v spolupráci s paralympijským výborom krajiny iniciovali edukačný program pre učiteľov telocviku o psoriáze a veľkú plaveckú súťaž. Fínska asociácia psoriatikov združuje 14-tisíc členov, má 18 profesionálnych pracovníkov, lebo ide o pacientsku organizáciu, ktorá je zároveň organizáciou verejného zdravia a poskytuje množstvo wellness-aktivít, vychádzajúcich z potrieb psoriatikov. Mirja-Liisa Rontu, jej riaditeľka, sociálna pracovníčka s psychologickou špecializáciou, podčiarkla nevyhnutnosť aktivizovať psoriatikov v ich prístupe k chorobe. Prioritami pacientskej organizácie by podľa Fínov malo byť posilnenie činnosti lokálnych klubov, rozvoj masmediálnych aktivít, vplyv na rozhodovanie o zdravotnej politike krajiny. Fínski psoriatici sa zúčastňujú veľkej štúdie o kvalite života s psoriázou zameranej aj na vyčíslenie nákladov na túto chorobu. Švédi sa usilujú zvýšiť dosah svojej organizácie na stanovovanie doplatkov na lieky. Zástupca nórskych psoriatikov Jan A. Monsbakken a súčasne prezident IFPA (International Federation of Psoriasis Associations – Medzinárodná federácia psoriatických spoločnosti), ktorá iniciovala Svetový deň psoriázy, oznámil, že počas vlaňajšieho dňa sa v médiách na celom svete spomenula psoriáza 800 000-krát. Globálnymi sponzormi dňa sú farmaceutické firmy Merck-Serono, Abbott, Wyeth, Schering-Plough a Janssen-Cilag, tohtoročný bude zameraný na psoriázu a komorbidity (sprievodných ochorenií). IFPA chystá vydávanie časopisu a webovej stránky, bude mať jedného plateného pracovníka. Predstaviteľka 5 miliónov psoriatikov z Číny, pracovníčka vojenskej leteckej nemocnice v Pekingu hovorila o biofeedbackových relaxačných tréningoch, ktoré čínsky spolok psoriatikov organizuje v záujme edukácie a prevencie zhoršenia choroby spolu s lekármi. Francúzi sa vo svojej dobrovoľníckej práci tiež zamerali na lepšiu súčinnosť s lekármi, predstavitelia pacientov sa pravidelne zúčastňujú ich odborných podujatí v kúpeľoch Avéne. Momentálne sa najväčšmi sústreďujú na sledovanie účinkov nových terapií.

Počas workshopu vystúpil aj lekár z brazílskeho Sao Paola, ktorý tiež pracuje ako dobrovoľník v pacientskej organizácii a vydal o psoriáze knihu určenú laikom. Stretnutie uzavrel prof. Louis Dubertret, z iniciatívy ktorého sa klub pacientov konal v rámci dermatologickej konferencie. Hovoril o zmene v prístupe k pacientom – medicína zložená na dôkazoch sa postupne mení na medicínu založenú na pacientoch. Upozornil na dôležitosť lobingu pacientov za svoje záujmy u predstaviteľov štátnej správy, ktorí majú tendenciu bagatelizovať kožné choroby. Na zjednotenie síl a generovanie skúseností psoriatikov by mala poslúžiť internetová stránka www.psoriasis-international.org. Profesor Dubertret vyjadril potešenie z množstva informácií o živote psoriatikov v rôznych krajinách a odporučil, aby pacienti na 3. kongrese o psoriáze v Paríži v roku 2010 rozobrali jednu spoločnú závažnú tému.

Poobede sa predstavitelia psoriatických organizácií 14 krajín (z pôvodne delegovaných chýbalo Švajčiarsko a Portugalsko) zišli na plenárnom zasadnutí. Výkonný výbor EUROPSO podal odpočet svojej činnosti od roku 2004. V tomto období sa sústredil najmä na to, aby sa zastrešujúca pacientska organizácia psoriatikov stala dôležitým článkom európskej dermatologickej scény. Zúčastnila sa viacerých dermatologických konferencií, participovala na prieskumoch a pri ich prezentovaní načrtla problémy pacientov aj na tlačových konferenciách. S pomocou firmy Schering-Plough vydala v piatich jazykoch farebný kalendár s fotografiami psoriatikov so zoznamom pacientskych organizácií v Európe. Firma distribuovala kalendár do ambulancií a nemocníc v týchto krajinách. Výbor začal rokovania s viacerými farmaceutickými firmami o jednotnom posolstve, ktoré by sa malo v rámci SDP naraz šíriť v Európe. Firma Schering-Plough sa ponúkla vyrobiť 30-sekundový spot s odkazom nádeje psoriatika, vyjadreným reálnym pacientom v každej zúčastnenej krajine v elektronických médiách. Na spoluprácu je pripravená aj firma Abbott, projekt je otvorený, rokovania už bude viesť nový výbor. V diskusii nemeckí psoriatici namietli, že masívna spolupráca s jedinou firmou je nebezpečná a neetická, treba trvať na širšej kooperácii. Fínska delegácia ponúkla ako tému výskumu porovnanie využívania novej liečby psoriázy v jednotlivých krajinách Európy, pretože rozdiely sú veľké.

Delegáti si overili správu o hospodárení, vypočuli si vysvetlenie poľského predstaviteľa o využití 7 500 eur, ktoré ich 200-členná organizácia dostala na projekt. Delegáti sa zhodli, že návrh nových stanov EUROPSO je mimoriadne dôležitý a treba mu venovať náležitú pozornosť. Doplnenia a zmeny stanov EUROPSO sa preto budú sústreďovať a vyhodnocovať do ďalšieho volebného stretnutia, na ktorom sa schvália.

Výška členských poplatkov zostáva rovnaká pre všetky krajiny a nezmenená – 200 eur ročne. V tejto súvislosti delegát za SR dôrazne žiadal používať korektný názov krajiny aj SPaA a nemýliť si riadne platiacich členov so Slovinskom.

Počas prestávky v rokovaní zástupcovia SR predstavili a rozdali delegátom tlačené materiály (plagáty, letáky, kartičky, bulletin Helios). Stretli sme sa s veľmi pozitívnym ohlasom na ich vynikajúcu grafickú i obsahovú úroveň, v rozhovoroch sme zaznamenali priaznivé reakcie aj na aktivity SPaA SR prezentované dopoludnia. Delegáti Nórska poukázali na možnosť ich širšieho využitia v rámci EUROPSO.

Na záver boli na obdobie troch rokov zvolení noví členovia výboru, prezidentom sa stal Ottfried Hillmann z NSR, viceprezidentkou Antoinette Romeo z Belgicka, tajomníkom André Cats z Holandska, pokladníkom Belgičan Philippe Piels, južnú Európu zastupuje Španiel Eusebio Castillo. Náhradníčkou je Švédka Viveca Lindahl a Estónka Tiina Pollumagi.

PhDr. Vlasta Husárová, RNDr. Miloslav Čubrík

 

Výstupy pre prácu SPaA SR

-        oživiť kontakty so Slovenskou dermatovenerologickou spoločnosťou a zlepšiť spoluprácu pri príprave SDP, ako aj súčinnosť pri rokovaní s orgánmi štátnej správy

-        spolupracovať na príprave spotu pre elektronické médiá s odkazom nádeje psoriatika vysielanom pri príležitosti SDP

-        zúčastňovať sa odborných podujatí lekárov a prezentovať na nich prácu a ciele SPaA SR, dostávať tak do povedomia lekárov aktivity zástupcov pacientov

-        udržať a zintenzívniť kontakty s EUROPSO, zapájať sa do jej činnosti, zúčastniť sa prípadného porovnania využívania novej liečby psoriázy v jednotlivých krajinách

-        vymieňať si príspevky s redakciami informačných bulletinov krajín EUROPSO (Holandsko, Španielsko, Nemecko)

-        využiť skúsenosti partnerov z EUROPSO pri organizovaní protistresových aktivít SPaA SR

-        presadzovať nomináciu zástupcov SPaA SR do Výkonného výboru EUROPSO v najbližšom volebnom období

 

Estónska a poľskí delegáti v kongresovej sále, kde sa konal klub pacientov. Obe psoriatické organizácie – nehľadiac na obrovské rozdiely v rozlohe krajín a počte obyvateľov – majú rovnako po 200 členoch. Estónci využívajú geografickú i mentálnu blízkosť severských krajín so silnými organizáciami a vzájomne sa navštevujú. Na plenárnom zasadnutí sme sa dohodli, že treba zintenzívniť spoluprácu medzi bývalými socialistickými krajinami, pretože sa boríme s veľmi podobnými problémami.

 

Na plenárnom zasadnutí (slovenskí delegáti Vlasta Husárová a Miloslav Čubrík uprostred) sa zúčastnili predstavitelia 14 krajín, pričom Belgicko bolo zastúpené dvomi pacientskymi združeniami. So záujmom sme sledovali spôsob vedenia zasadnutia i hlasovanie, ktoré sa okamžite zmenilo na tajné, ak na post vo výbore EUROPSO kandidovali dvaja a viacerí.

 

Každý z kandidujúcich predstavil nielen seba, ale aj svoje zámery a ciele, ktoré by v danej funkcii chcel dosiahnuť. Ottfried Hillmann z NSR, nový prezident EUROPSO, chce medzi inými sprehľadniť spoluprácu s farmaceutickými firmami.

 

    

 

Dôležité dokumenty

 

Zápisnica zo stretnutia členov VV SPaA SR zo dňa 20. 02. 2007

 

Prítomní: p. Gizela Bašťovanská, Ľubica Bergmannová, Jarmila Herceková, Terézia Hurbaničová, Eva Valovičová

Hostia: p. Eva Chrenková, Marián Dobrík, Martin Tekauer

 

1/ Úlohy zo zápisnice zo dňa 13. 12. 2006 a 08. 01. 2007

11. – úloha trvá – podujatie NON HANDICAP SLOVAKIA 2007 sa koná 17. – 19. 05. 2007 v BA Inchebe

Zodpovedný: VV SPaA SR a predsedovia klubov

12. – úloha splnená – MPSVaR SR schválilo SPaA SR dotáciu na rok 2007 na úhradu členského príspevku v EUROPSO v sume 8 000 Sk (zaplatená dňa 22. 02. 2007) a neschválilo dotáciu na rekondično-relaxačno liečebný pobyt.

13. – úloha trvá – vykonať riadnu revíziu k 31. 12. 2006. Klub Púchov doklady ešte neposlal, viackrát bol telefonicky urgovaný p. Hercekovou a Hurbaničovou.

Predsedníčka inventarizačnej komisie p. Herceková, členovia p. Valovičová, Bergmannová a p. Tekauer

zodpovední: predsedovia klubov

16. – úloha splnená – p. Herceková sa zúčastnila seminára Ročná správa - zdroj informácií o činnosti neziskovej organizácie, naša Spoločnosť však má iné zameranie.

 

2/ 2 % zo zaplatenej dane za rok 2004 (53 123 SK) SPaA SR v roku 2006 použila nasledovne:

33 000 Sk     vzdelávací pobyt a školenia,

15 500 Sk     rozvoz dermatologík,

2 000 Sk       výrobu poštových poukážok,

2 570 Sk       program SOFT NERO.

 

3/ VV schválil zakúpenie kalkulačky pre hospodárku Spoločnosti v hodnote 1 256 Sk.

 

4/ Na základe požiadavky firmy WYETH vypracoval VV SPaA SR plán sponzoringu na rok 2007 a navrhol uhradiť:

- poštovné za expedovanie Heliosov č.1, 2 a 3/2007;

- akciu ku Svetovému dňu psoriázy,

- vytlačenie leporela SPaA SR,

- časť relaxačného pobytu spojeného s IX. snemom;

- náklady spojené s prezentovaním SPaA SR na kongrese vo Francúzsku;

- akcie k Európskemu roku rovnakých príležitostí.

 

5/ Plán práce VV SPaA SR na rok 2007:

1/2007 – 08. 01. 2007 stretnutie členov VV, odovzdanie materiálov do Heliosu č. 1/2007, príprava inventarizácie za rok 2006

2/2007 – 20. 02. 2007 stretnutie členov VV a pozvaných hostí, rozposielanie Heliosu č. 1/2007, pripomienkovanie zákonov

3/2007 – 27. 03. 2007 stretnutie členov VV, podať daňové priznanie + správa o hospodárení, zabezpečiť tlač leporela

4/2007 – 24. 04. 2007 stretnutie členov VV, stretnutie troch členov VV + vedúcich z Klubov Bratislava, Martin, Lučenec, Svidník, Šaľa, Košice, Liptovský Mikuláš a p. Vlasta Husárová s cieľom rozpracovať Svetový deň psoriázy, príprava na NON HANDICAP Slovakia 2007, príprava IX. snemu + poslanie pozvánok s návratkou, 2 % z dane za rok 2006, návrhy na ich použitie

5/2007 – 22. 05. 2007 stretnutie členov VV, účasť na NON HANDICAP Slovakia, návšteva vybraných klubov Spoločnosti, odovzdať materiály do Heliosu č. 2/2007

6/2007 – 26. 06. 2007 stretnutie členov VV, zhodnotenie 1. polroka 2007, príprava IX. snemu,

7/2007 – stretnutie členov VV podľa potreby, rozposlanie Heliosu č. 2/2007

8/2007 – 21. 08. 2007 stretnutie členov VV, príprava Svetového dňa psoriázy a relaxačného pobytu spojeného s IX. snemom

9/2007 – 25. 09. 2007 stretnutie členov VV a pozvaných hostí, dokončovanie príprav Svetového dňu psoriázy a rekondičného pobytu spojeného s IX. snemom SPaA SR

10/2007 – 23. 10. 2007 stretnutie členov VV, zaregistrovať 2 % daň za rok 2007, účasť na Svetovom dni psoriázy

11/2007 – 27. 11. 2007 stretnutie členov VV, účasť na rekondičnom pobyte spojeného s IX. snemom, podklady k inventarizácii za rok 2007, odovzdanie materiálov do Heliosu č. 3/2007, príprava projektov na granty na rok 2008 pre MPSVaR SR

12/2007 – 18. 12. 2007 stretnutie členov VV, rozposlanie Heliosu č. 3/2007, zhodnotenie 2. polroka 2007, 2 % dane za rok 2006 – poslať do Obchodného vestníka (najneskôr do 31. 01. 2008), odovzdávanie agendy novému VV SPaA SR

 

6/ VV SPaA SR schválil preplatiť cestovné náklady v sume á 390 Sk p. Cetkovskej a Pinkovej, ktoré sa zúčastnili zjazdu SPaAE ČR v kúpeľoch Dolní Lipová.

 

7/ VV SPaA SR schválil vyplatiť honoráre za články uverejnené v Heliose č.1/2007 v sume 1 700 Sk.

 

8/ VV SPaA SR schválil a uhradil členský príspevok na rok 2007 NR OZP SR v sume 1 000 Sk.

 

9/ Plánované použitie 2 % z dane za rok 2005 (184 784 Sk) v roku 2007:

26 000 Sk     vzdelávacie pobyty, školenie, granty

94 784 Sk     pobyt v Liptovskom Jáne – IX. Snem

64 000 Sk     na základe žiadosti poslané na účet Klubu Košice (s tým, že do 31. 12. 2007 predloží čerpanie + doklady, ktoré Spoločnosť musí uviesť do Obchodného vestníka. Podklady, na aký účel sa 2 % daň môže použiť, boli Klubu Košice poslané).

Zodpovedné: p. Hurbaničová a Valovičová

 

Zapísala: Ľubica Bergmannová Overila: Gizela Bašťovanská Podpísala: Terézia Hurbaničová 

 

 

Zápisnica zo stretnutia členov VV SPaA SR v dňoch 27. 03. 2007 a 24. 04. 2007

 

Prítomní: p. Terézia Hurbaničová, Ľubica Bergmannová, Jarmila Herceková, Eva Valovičová, Gizela Bašťovanská

Hostia: p. Eva Chrenková

 

1/ Úlohy zo zápisnice zo dňa 13. 12. 2006 a 08. 01. 2007

11. - úloha trvá - podujatie NON HANDICAP SLOVAKIA 2007 sa koná 17. – 19. 05. 2007 v BA Inchebe – budeme mať samostatný stánok – postreh z výstavy je uverejnený v Heliose

zodpovední: VV SPaA SR a všetci predsedovia Klubov

13. - úloha splnená - riadna revízia k 31. 12. 2006 bola vykonaná. Klub Púchov napriek viacnásobným telefonickým urgenciám doklady neposlal. Správa z revízie je uverejnená v Heliose.

Za dodané podklady zodpovední predsedovia klubov.

 

2/ Úlohy zo zápisnice zo dňa 20. 02. 2007

4/ - úloha splnená - požiadavky našej Spoločnosti na sponzorovanie od firmy WYETH boli odovzdané osobne. Fi. O ďalšom postupe budeme členov priebežne informovať.

6/ - úloha splnená - cestovné náklady v sume á 390 Sk boli vyplatené p. Cetkovskej a Pinkovej, ktoré sa zúčastnili zjazdu SPaAE ČR v kúpeľoch Dolní Lipová.

7/ - úloha splnená - honoráre za články uverejnené v Heliose č. 1/2007 v sume 1 700 Sk boli vyplatené.

 

3/ VV SPaA SR prerokoval daňové priznanie za rok 2006, ktoré vypracovala p. Edita Spišiaková v spolupráci s hospodárkou a prezidentkou Spoločnosti. Dňa 28. 03. 2007 sme daňové priznanie doručili na daňový úrad.

 

4/ VV SPaA SR odporučil a schválil:

- pracovné stretnutie, na ktorom sa prerokujú podujatia ku Svetovému dňu psoriázy. Stretnutie sa uskutoční v dňoch 13. – 15. 04. 2007 v Podhájskej za prítomnosti pozvaných členov našej Spoločnosti. Účastníkom bude hradený nocľah a cestovné.(Stretnutia sa zúčastnilo 14 členov.)

- preškolenie hospodárov a predsedov klubov, ktoré sa uskutoční v dňoch od 18. – 20. 05. 2007 v Opatovciach nad Nitrou 13. Účasť všetkých nutná! Účastníkom bude hradený nocľah a cestovné. (Preškolenia sa zúčastnilo 23 členov.)

Zodpovední: účastníci stretnutí

 

5/ VV SPaA SR schválil vecný dar (životné jubileum) pre p. Valovičovú v sume do 700 Sk a pre p. Spišiakovú v sume do 800 Sk.

 

6/ Členovia VV sa týmto ospravedlňujú Klubu Košice a na ich účet ešte doposielajú 4 000 Sk – doplatok z 2 % dane za rok 2005.

Zodpovedná: p. Valovičová

 

7/ Výroba bulletinu Helios č. 1/2007 stála spolu 54 870,90 Sk. Sponzori uhradili 38 556 Sk (SPIRIG za tlač) a 16 314,90 Sk (WYETH za expedovanie).

 

Zapísala: Ľubica Bergmannová Overila: Gizela Bašťovanská Podpísala: Terézia Hurbaničová

 

 

Riadna inventarizácia v SPaA SR k 31. 12. 2006

 

Inventarizačná komisia SPaA SR predkladá záver z vykonanej inventarizácie SPaA SR k 31. 12. 2006.

 

Názov klubu:           Súhrnný majetok klubu v Sk:

 

Centrála SPaA SR                      168 188,42 Sk

Bratislava                                   6 622,50 Sk

Košice                                       337 351,90 Sk

Humenné                                    1 625,50 Sk

Čadca                                        48 170,20 Sk

Lučenec                                     3 213,58 Sk

Martin                                        35 477,74 Sk

Dolný Kubín                                94 256,60 Sk

Poprad                                       2 347,50 Sk

Považská Bystrica                      4 961,00 Sk

Svidník                                       5 887,11 Sk

Liptovský Mikuláš                        1 653,00 Sk

Šaľa                                          1 561,50 Sk

Spolu:                                        711 316,55 Sk

 

Klub Púchov do dnešného dňa neposlal požadovanú inventarizáciu.

 

Inventarizačná komisia:

Jarmila Herceková v. r. Ľubica Bergmannová v. r. Eva Valovičová v. r. Matrin Tekauer v. r.

V Bratislave dňa 29. marca 2007

 

 

Do kroniky SPaA SR

 

Založenie Spoločnosti psoriatikov a atopikov som možno vyprovokoval práve ja, keď som na jednom stretnutí s pacientmi na ich otázku, prečo ostatní chronicki chorí ako diabetici, kardiaci, kolostomici... majú svoju organizáciu a my nie, odpovedal: Tak si ju založte!

Nie je to samochvála, skôr milá spomienka na tie časy i na šikovných ľudí, ktorí to vtedy vehementne zorganizovali a zrealizovali. Našiel som aj fotku z jednej z akcií v roku 1991 (!), keď aktivisti zo Spoločnosti vytiahli k studničke lásky veľkú skupinu ostatných pacientov.

MUDr. Ján Lidaj, PLK Smrdáky 

Foto: Smrdáky 1991

 

 

NON-HANDICAP 2007 – 5. výstava pre zdravotne postihnutých ľudí Slovenska

 

Členovia SPaA SR sa v hojnom počte zúčastnili 5. výstavy pre zdravotne postihnutých ľudí, ktorá sa konala v dňoch 17. až 19. mája 2007 v Bratislavskej Inchebe súčasne s 3. výstavou zdravotníctva INPHARMED. Bratislavský klub si zároveň zorganizoval aj Deň kože.

Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR mala tento rok samostatný stánok s veľmi výhodnou polohou. Keďže tento rok bol vstup na výstavu bezplatný, bola účasť na výstave aj pri našom stánku podstatne vyššia než vlani. Mnohí si so záujmom prezreli našu výstavku a vzali si propagačné materiály či už informačnú skladačku, bulletin Helios, plagáty. Záujem bol i o poradenstvo, o vstup do našej Spoločnosti (niekoľkí si na mieste vypísali prihlášky a vzali si poukážky na zaplatenie členského). Spoločnosť reprezentovali pani Hurbaničová, Bergmannová, Kállayová, Ferenczyová, Valovičová, Chrenková, Pecková, Kmeťová a páni Tekauer a Bergmann. Niektorí z našich členov sa zúčastnili aj seminárov, ktoré organizovala Slovenská humanitná rada a Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR zameraných na Európsky rok rovnakých príležitostí pre ľudí so zdravotným postihnutím, na dodržiavanie ich práv v podmienkach SR, pripravované zmeny sociálnej legislatívy, novinky v oblasti kompenzačných pomôcok.

Ľubica Bergmannová

 

Foto:

Pani Kmeťová so záujemkyňou o informácie pri stánku SPaA SR na Inchebe.

 

 

Nezáujem alebo tvrdosť zákona?

 

V januári 2004 nadobudol účinnosť zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorý určuje, že u poistenca, ktorému by mal trvať nárok na výplatu invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, sa invalidný dôchodok považuje odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku za starobný dôchodok. Táto domnienka platila aj v prípade, ak suma starobného dôchodku nebola vyššia ako suma invalidného dôchodku vyplácaného ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku. Zákon však nešpecifikoval žiadne okolnosti, za ktorých by takto modifikovaný dôchodok bolo možné opätovne považovať za invalidný.

Vo februári 2004 nadobudla účinnosť novela zákona o sociálnej pomoci, ktorá ustanovila, že za fyzickú osobu schopnú vykonávať celodenné osobné a riadne opatrovanie nie je možné považovať osobu, ktorá pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.

Verejný ochranca práv pri preskúmaní podnetov žiadal o stanovisko Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Súčasťou odpovede bolo aj metodické usmernenie, podľa ktorého, aj keď je invalidný dôchodok priznaný podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 a ktorého poberateľ pred 1. januárom 2004 dovŕšil najmenej 60 rokov (ak ide o muža), alebo vek najmenej 57 rokov (ak ide o ženu), sa od 1. januára 2005 považuje za starobný dôchodok, občan nestráca status invalidného dôchodcu. Takýto občan je i naďalej považovaný za fyzickú osobu, ktorá bola uznaná invalidnou podľa predpisov účinných pred januárom 2004, a teda naďalej nespĺňa jednu zo základných podmienok poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie. Právny názor Ústredia vychádza zo skutočnosti, že ide len o formálne premenovanie invalidného dôchodku na starobný dôchodok. Verejný ochranca práv sa s takýmto právnym názorom nestotožňuje.

Uplatňovaním uvedeného postupu dochádza okrem iného k znevýhodneniu tých poberateľov peňažného príspevku na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, u ktorých sa okrem iných zákonom určených podmienok berie do úvahy aj zdravotný stav hodnotený podľa predpisov o sociálnom poistení. Verejný ochranca práv požiadal ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR o uskutočnenie nápravy. Je možné konštatovať, že vydaním usmernenia a odporúčaného postupu došlo k porušeniu práva definovaného v článku 12 Ústavy SR, podľa ktorého sú ľudia slobodní a voľní v dôstojnosti i v právach, keďže jedna skupina starobných dôchodcov sa bez racionálneho zdôvodnenia ocitla v nerovnakom postavení voči inej skupine starobných dôchodcov.

Výsledkom preskúmania uvedených podnetov bolo aj zistenie porušenia základného práva na primerané hmotné zabezpečenie v starobe, pri nespôsobilosti na prácu, ako aj pri strate živiteľa, ktoré definuje článok 39 Ústavy SR. Ministerka prisľúbila, že počas tohto volebného obdobia pripraví novú právnu úpravu kompenzácií a sociálnych služieb pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.

V pripravovanej legislatívnej norme ministerstva budú novo upravené podmienky poskytovania peňažného príspevku za opatrovanie pre všetky fyzické osoby jednotne, bez ohľadu na skutočnosť, aký dôchodok poberajú, resp. či ich pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je vyšší než 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Zámerom je predložiť do legislatívneho procesu návrhy uvedených zákonov 3. štvrťroku t. r.

Veríme, že zamýšľané kroky povedú k zlepšeniu ťažkej životnej situácie všetkých osôb, ktoré sa snažia o zvýšenie kvality života svojich zdravotne postihnutých príbuzných.

Doc. JUDr. Pavol Kandráč, CSc., Petržalské noviny dňa 15. 05. 2007 

 

Zo života klubov

 

Jarné stretnutie

 

Tridsaťdva členov Bratislavského klubu sa stretlo na svojej tradičnej klubovej poveľkonočnej akcii. Predsedníčka pani Kállayová prítomných srdečne privítala a ako prvej dala slovo pani Genčovej zo spoločnosti Projekt zdravia, s. r. o., ktorá nám prezentovala základné produkty. Ide o nutraceutiká, probiotiká a antioxidanty vhodné ako prevencia a doplnok liečby. Oboznámila nás s výrobkami Praeostin – doplnok stravy určený pre dobrý stav kostí, zubov a pri menopauze; Revitin – posilňujúci, osviežujúci a zdravý životabudič na každý deň; Nurta bona symba – lahodný nápoj na skvalitnenie využitia potravín, živín, ich trávenia a vylúčenia z tela; Línia – chutný kokteil na črevnú hygienu a očistnú kúru, pomoc pre diétach, nadváhe; Gelasil – pre krásu a kvalitu vlasov, nechtov, pleti a ochranu kĺbov; a iné (pozri na www.prozdravie.sk). Po skončení prezentácie sa slova ujala pani Bergmannová, ktorá prítomných vyzvala k účasti na pripravovaný NON HANDICAP SLOVAKIA 2007, ako aj reprezentovať Spoločnosť na našom stánku. Členovia BA Klubu odsúhlasili zakúpenie vstupeniek na divadelné predstavenie Mníšky na 15. mája 2007 do Istropolisu v hodnote 1 399 Sk a navrhli ďalšie akcie ako vychádzka do prírody, kúpanie v Podhájskej, gulášpárty. Predsedníčka klubu sa na záver stretnutia poďakovala za hojnú účasť, popriala zdravia tešiac sa na skoré stretnutia pri akciách. Na záver boli rozdané výrobky z Kuby, ktorým sa členovia veľmi potešili.

Ľubica Bergmannová

 

Stretnutie Bratislavského klubu sa uskutoční dňa 15. 11. 2007v Primaciálnom paláci o 17:00 hodine.

  

Aktivity klubu v Lučenci

 

Na stretnutí klubu 20. 3. 2007 pri príležitosti Medzinárodného dňa žien sa po kultúrnom programe zabezpečenom cirkevnou ZUŠ pri CZŠ sv. Jána Bosca v Lučenci a MŠ na Zvolenskej ulici ujal slova zástupca okresného centra Zväzu telesne postihnutých p. Spurný. Informoval prítomných o aktivitách združenia. MUDr. Strapková potom radila, ako narábať s príbalovými letákmi liekov, ako lieky vhodne kombinovať, ako sa stavať k informáciám o indikácii, kontraindikáciách a nežiaducich účinkoch liekov. Problematika mala medzi prítomnými veľký ohlas, zaujímali sa najmä o optimálny čas užívania liekov, reakciu organizmu na slnečné žiarenie, riziko hypertenzie pri užívaní niektorých liekov.,  

 

Na stretnutí klubu 15. 05. 2007 predsedníčka pani Gilanová privítala prítomných členov a hostí. Pri príležitosti EUROMELANOMA DAY, ktorý sa už po štvrtýkrát konal aj na Slovensku, si vypočuli prednášku MUDr. Pavlusovej o vyšetrovaní znamienok a prevencii melanómov. Tohto podujatia sa zúčastňujú kožné ambulancie v jednotlivých regiónoch. Lekári na ňom preventívne vyšetrujú znamienka, pričom v prípade podozrenia na melanóm sa pacienti objednajú na ďalšie vyšetrenia. Tohto roku sa akcie v Lučenci zúčastnilo 81 pacientov – 60 žien a 21 mužov. U 5 pacientov bolo podozrenie na zhubné nádory, u 9 pacientov bola zistená porucha pigmentácie. Pacienti boli odporučení na vyšetrenie.

Mgr. Marián Oráč sa vo svojej prednáške zameral na problematiku kĺbov poškodených osteroporózou. Vysvetlil, že zlé držanie tela je spôsobené nerovnováhou medzi prácou svalstva a kĺbov. Upozornil na to, že skrátené svaly treba uvoľniť a oslabené posilniť. Predviedol ukážky zo súboru cvičení a antigravitačnú relaxáciu na obnovenie svalovej rovnováhy.

Pani Gilanová informovala prítomných o ďalších plánovaných podujatiach: 12. 06. 2007 bude stretnutie spojené s odbornou prednáškou; 16. 06. 2006 sa organizuje zájazd do Podhájskej, účastníci si uhradia 200 Sk (poplatok za cestovné a parkovné), vstupné bude hradené z dotácie od Mestského úradu v Lučenci. Školenia pre členov výboru jednotlivých klubov v Bojniciach sa zúčastnia pani Kosková a Lekárová. V rovnakom termíne bude aj školenie pre členov Ligy proti reumatizmu.

Prítomní odsúhlasili sumu 1 200 Sk pre p. Gilanovú – príspevok za telefón z Ligy proti reumatizmu.

Ing. Blažena Halajová, Klub SPaA SR Lučenec

 

Prvý rok v Šali

 

Dňa 19. apríla 2007 sa v Šalianskom klube psoriatikov a atopikov konala výročná členská schôdza. Od vzniku klubu ubehol rok, počas ktorého sa jeho činnosť stabilizovala a klub sa dostal do povedomia verejnosti.

Nadviazali sme viaceré kontakty: dohodli sme sa o možnej spolupráci so zástupcom riaditeľa NsP pre liečebnú starostlivosť MUDr. Szarkom. Výborne sa nám spolupracuje s dermatovenerologičkou MUDr. Vnukovou, ktorá sa zúčastňovala našich stretnutí odbornou prednáškou s diskusiou alebo sa neformálne stretávala s členmi klubu.

V rámci spolupráce s Regionálnou rozvojovou agentúrou v Šali sme za klub pripravili podklady pre zborník o činnosti neziskových organizácií v regióne. Pravidelne sme sa zúčastňovali stretnutí s občanmi, ktoré organizoval mestský úrad v spolupráci s rozvojovou agentúrou. Pripravovali sme na nich program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta a okolia v náväznosti na čerpanie eurofondov.

V spolupráci s výkonným výborom našej Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR sme v júni 2006 získali šampóny a roztoky z placenty pre členov distribuované prostredníctvom nadácie pani Silvie Gašparovičovej.

V rámci samotnej členskej schôdze nám prednášala pani profesorka MUDr. Šimaljaková, PhD., z FNsP v Bratislave o možnostiach terapie novými liečebnými preparátmi a prezentovala dosiahnuté výsledky. Po prednáške nasledovala výborná spontánna diskusia.

Z plánovaných akcií by som chcel vyzdvihnúť liečebný pobyt pre našich členov v Podhájskej (prípadne aj v Smrdákoch) a účasť na Svetovom dni psoriázy 24. 11. 2007 v Liptovskom Mikuláši.

Na našu schôdzu sme pozvali aj členov zaregistrovaných v Spoločnosti PaA SR z blízkeho okolia Nitry, Nových Zámkov, Serede a Galanty, prišlo ich však len asi 10 %. Zaujímavý program činnosti klubu ich možno v budúcnosti priláka viac.

Pozitívom je, že o našej práci informovala regionálna televízia Centrál z Nitry, Šalianske noviny a My – Nitrianske noviny. Takáto propagácia je nanajvýš potrebná, pretože ako vyplynulo z reakcií na anketu nitrianskej televízie, oslovení nevedeli, čo je psoriáza alebo sa s ňou nikdy nestretli.

Je hlavne na nás, aby sme tento nedobrý stav v informovanosti verejnosti zmenili.

Ing. Štefan Packa, predseda klubu v Šali

 

Portáš 2007

 

Tento rok sa 16. 6. konal už siedmy výšľap na Portáš. Každoročne sa tu stretávajú členovia klubov z Čiech, Moravy a Slovenska.

Poučení úskaliami s našim autíčkom z vlaňajška sme sa tohtoročnej príprave venovali dôkladnejšie. Zdá sa však, že naše problémy s dopravou sa nás držia ako kliešť a stanú sa tradíciou martinskej výpravy. Aj tento rok náš tátoš ohlasoval náš príchod do cieľa úplne rovnakým spôsobom ako vlani. Znovu sme mohli pražiť na kapote volské oká a na parkovisku nás nejaký čas zastierala dymová clona. Stretnutie sa vydarilo: prialo aj počasie a účasť bola tiež väčšia. Zopakovali sme si aj vydarenú zdravú zábavu - súťaženie v netradičných disciplínach a spôsoboch. Všetkým bolo veselo, možno aj preto, že športové disciplíny ako hod CD-čkom do debničky (originálna valašská disciplína) a turnaj v stolnom futbale sa niesli v duchu česko-slovenskej derby. Nebola núdza ani o prekvapenia: počas symbolickej štafety z Portáša na chatu Kohoutka sa nejeden pretekár zháčil, keď sa postarší seriózny turista v okamihu zmenil na fešnú blondínu v najlepších rokoch. Nakoniec sa z nej (z neho?) vykľula dílerka dovoleného dopingu... Dodávateľov „zázračnej bioenergie Valašska“ bolo našťastie viac, takže sa nemohlo stať, že by niekto trasu nezvládol až do cieľa. Tam prebehlo vyhodnotenie a najmä všetkými očakávané oceňovanie. Trofeje si odniesli nielen víťazi, motivovalo sa aj vtipnými cenami útechy.

Na budúci rok sa na Portáši budeme tešiť aj na vašu účasť, zatiaľ sa nechajte inšpirovať obrázkami z akcie na www.spae.cz, stránke našich českých priateľov.

Mgr. Ingrid Pinková, Klub Martin

 

Novinky z Martina

 

V tomto roku sa nám podarilo získať od mesta Martin do prenájmu priestory pre činnosť klubu. V našom Dennom centre sme zriadili poradňu aj pre verejnosť. Máme stanovený deň a čas, keď je poradňa k dispozícii, zatiaľ skôr funguje na princípe dohodnutia si osobného stretnutia po telefonickom kontakte. Informácie o Dennom centre sme sústredili do prospektu klubu Martin, ktorý sme umiestnili vo všetkých ambulanciách kožných aj všeobecných lekárov v našom meste. Zaznamenali sme dobrý ohlas, takže môžeme konštatovať, že Denné centrum začalo plniť svoj účel.

Možno v ňom získať aj zlacnené výrobky niektorých firiem, napr. Skin-cap,

Plantolín, Dead Sea, Aloe vera a iné. Pre členov klubu máme stále k dispozícii poukazy do vane podobnej, ako je TOMESA - so slanou vodou a opaľovaním. Sociálno-zdravotná komisia mesta odsúhlasila náš projekt, takže naši členovia sa môžu tešiť na príspevky na procedúry počas liečebného pobytu v Podhájskej a Liptovskom Jáne.

Musíme priznať, že sa zriedkavejšie stretávame v rámci klubu, všetci však vedia, že nás nájdu v Dennom centre a dostali plán činnosti aj s termínmi stretnutí klubu, takže je to na nich. Namiesto aprílovej schôdze sme si zvolili súťaž v bowlingu a bola to veľmi dobrá akcia, bolo veselo.

Vďaka Mgr. Inge Pinkovej sme podávali aj projekt cez Konto Orange, zatiaľ však nepoznáme výsledok. Tešíme sa živej spolupráci s českou stranou a plánujeme spoločnú akciu na Salaš, termín prispôsobíme záujmu českých priateľov.

Dostali sme zvýhodnenú ponuku na pobyt k moru, ktorú ponúkame ďalej prostredníctvom Heliosu (pozri nižšie). V lete plánujeme guláš partiu s rodinnými príslušníkmi.

Maja Cetkovská

 

Text pod obr.:

Denné centrum v Martine slávnostne otvorila prestrihnutím pásky prof. MUDr. Želmíra Fetisovová, CSc.

 

 

NEPREHLIADNITE!

Grécko – Leptokaria

 

Špeciálne ceny pre zdravotne postihnutých!

 

Termín: 21. 9. 2007 - 03. 10. 2007 – 13-dňový zájazd, alebo predĺžený (17 dní) - 21. 9. až 07. 10. 2007

 

Cena: 14-dňový turnus 5 999 Sk

17-dňový turnus 6 500 Sk

 

Cena zahŕňa:

10 (14)-krát ubytovanie v 2 - 3-lôžkových apartmánoch s dopravou Lux Bus Karosa Axer z Martina, insolventnosť CK, spotreba vody a energie, záverečné upratovanie, posteľná bielizeň, delegát, DPH. Každá izba je vybavená kuchynkou, WC, sprchou a balkónom, príp. terasou.

INFO: Klub Martin, tel. č. 0905/458 328

 

Využite príležitosť!

 

Najneskôr do 30. 08. 2007 máte možnosť prihlásiť sa na relaxačný pobyt s polpenziou, spojený s IX. snemom v rekreačnom stredisku v Liptovskom Jáne, hotel AVENA PLUS, Jánska dolina 345 (www.avenaplus.sk), ktorý sa uskutoční v dňoch 21. 11. 2007 až 25. 11. 2007. Pobyt sa začína večerou a končí raňajkami.

Účastníkom bude hradená jedna cesta.

Prihlášku s osobnými údajmi - meno, adresa, dátum narodenia, telefonický kontakt - pošlite obratom na adresu SPaA SR. Neváhajte, šancu dostať sa na pobyt má len prvých desať prihlásených!

 

Príďte aj s rodinou i známymi!

Hlavným podujatím pri príležitosti Svetového dňa psoriázy bude Deň kože – deň dotykov 24. novembra 2007 v Liptovskom Mikuláši v Liptovskom osvetovom stredisku, ul. 1. mája 28/196. (Program pozri nižšie.)

Na stretnutie vás všetkých srdečne pozývame!

 

Aktivity ku Svetovému dňu psoriázy

Občianske združenie zastupujúce záujmy pacientov s chronickými kožnými chorobami Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR (SPaA SR) spojí tohtoročný Svetový deň psoriázy (29. októbra) so svojím IX. snemom, ktorý sa bude konať v novembri 2007 na Liptove. Okrem tlačovej konferencie, na ktorej m. i. oboznámi verejnosť s najčastejšími problémami kvality života s chronickými kožnými chorobami, chystá na 24. novembra Deň kože – deň dotykov. Aktivity budú sústredené v Liptovskom osvetovom stredisku v Liptovskom Mikuláši, ul. 1. mája 28/196. V jeho konferenčnej sále bude cca 4 hodiny prebiehať osvetový program – prednášky odborníkov určené laikom. Súčasne bude v priestoroch strediska pre návštevníkov fungovať poradňa dermatológov, svoje stánky a konzultačné miesta budú mať aj distribútori dermatokozmetík a výživových doplnkov. Akciu SPaA SR spropaguje prostredníctvom centrálnych aj regionálnych médií, ako aj svojich 13 klubov a tiež s pomocou Slovenskej dermatologickej spoločnosti. Na organizačnej príprave a finančnom krytí sa budú podieľať aj niektoré farmaceutické firmy. Akcia bude určená predovšetkým ľuďom s kožnými problémami, najmä so psoriázou a atopickým ekzémom, mala by však poskytnúť užitočné informácie o prevencii kožných chorôb aj širokej verejnosti. 

 

Témy prednášok 

Systémová liečba psoriázy

Biologická liečba psoriázy

Fototerapia kožných chorôb

Onkologické ochorenia kože

Chronické kožné choroby v detstve

Moderná terapia atopickej dermatitídy

Liečba psoriatickej artritídy

Kúpeľná liečba kožných chorôb

Psychosomatická medicína a kožné choroby

Psychologické aspekty a kvalita života s poznačenou kožou

Vplyv výživy na stav kože - MUDr. Košlík, odd. naturálnej medicíny FN v Košiciach

Spolupráca s pacientskymi organizáciami

Sociálne dôsledky chronických kožných chorôb a možnosti ich kompenzovania - Mgr. Renáta Rusinková, SPaA SR, Svidník

Nie sme malomocní, ani bezmocní – Cetkovská, SPaA SR, Martin

 

Časový harmonogram Dňa kože – dňa dotykov

9:00 – Sprístupnenie Liptovského osvetového strediska organizátorom a odborným účastníkom Dňa Kože – dňa dotykov

9:30 – Otvorenie stánkov a konzultačných miest s dermatokozmetikami a výživovými doplnkami

9:30 – Začiatok fungovania poradní dermatológov

10:30 – Slávnostné otvorenie prednáškového bloku, príhovor primátora Liptovského Mikuláša, hostí a organizátorov, kultúrna vsuvka

11:00 – Prednášky

12:30 – Občerstvenie

13:00 – Prednášky

15:00 – Občerstvenie

15:30 – Prednášky, diskusia

16:30 – Záver prednáškového bloku

18:00 – Ukončenie činnosti konzultačných miest a poradní

 

Delegátov IX. snemu SPaA SR a účastníkov relaxačného pobytu v Liptovskom Jáne dovezie do Liptovského osvetového strediska v Liptovskom Mikuláši autobus.

 

Zostavila: PhDr. Vlasta Husárová, hovorkyňa SPaA SR

 

Neprehliadnite!

 

Nájdite si na www.doktor-ryba.sk informácie o liečení rybou Garra Rufa.

Kontakt: AQUAšport, s.r.o.

922 08 Dubovany 283

Tel/Fax: 033/7729949

e-mail: info@doktor-ryba.sk

 

 

Počítačové kurzy

 

Slovenský zväz telesne postihnutých v spolupráci s fi Gamo organizuje počítačové kurzy Vzdelávanie v informačných a komunikačných technológiách pre občanov so zdravotným postihnutím v Bratislave, Žiline a v Košiciach. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.,

 

Prihlášky a bližšie informácie:

Slovenský zväz telesne postihnutých

Ševčenkova 19

851 01 Bratislava

Pani Bugošová, tel.: 02/63814469 alebo 02/63814478

E-mail: bariery@sztp.sk www.sztp.sk (na www je prihláška)

 

 

Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR

 

Kto sme?

 

- svojpomocné občianske združenie pacientov s psoriázou a s atopickým ekzémom. Dobre preto poznáme problémy, ktoré život s týmito chronickými kožnými chorobami a alergiou prináša.

 

Čo je naším cieľom?

 

-        Zastupovať záujmy všetkých psoriatikov a atopikov pri rokovaniach so zákonodarcami a s výkonnou mocou.

-        Podporovať skvalitnenie a modernizáciu liečby týchto chronických kožných chorôb.

-        Informovať prostredníctvom bulletinu Helios o všetkých aspektoch života s chronickými kožnými chorobami.

-        Stretávať sa v kluboch psoriatikov a atopikov s lekármi, lekárnikmi, psychológmi, dílermi podporných a výživových prípravkov.

-        Pomáhať pri zakladaní denných centier na liečbu kožných chorôb, získavať financie na ich vybavenie modernou technikou.

-        Zlepšovať fyzickú a najmä psychickú kondíciu psoriatikov a atopikov spoločnými pobytmi pri mori, protistresovými kurzami i relaxačnými aktivitami.

-        Oboznamovať verejnosť s tým, že tieto kožné choroby nie sú infekčné a zmeniť tak vzťah okolia k ľuďom s postihnutou kožou.

 

Čo môžete urobiť vy? Čo získate?

 

-        Staňte sa členom SPaA SR. Keď nás bude viac, môžeme presadzovať naše záujmy dôraznejšie.

-        Zúčastňovať sa činnosti klubu, ak pracuje vo vašom okolí. Získate nové kontakty, poznatky aj ďalších priateľov.

-        Založiť vo vašom bydlisku klub a od orgánov miestnej samosprávy vydobyť pre seba vo vašom okolí viac.

-        Podeliť sa o svoje skúsenosti s liečbou psoriázy a ekzému v bulletine Helios a dozvedieť sa veci, ktoré zase pomôžu vám.

-        Šíriť informáciu o neinfekčnosti kožných chorôb vo svojom okolí. Keď budú ľudia o našich problémoch vedieť viac, prestanú sa na nás pozerať ako na malomocných. Bude sa nám žiť o niečo ľahšie.

 

Naše najdôležitejšie aktivity:

 

- Unikátny Deň kože – deň dotykov – celoslovenská akcia, ktorá nemá vo svete obdobu, od roku 2005 Svetový deň psoriázy. Prostredníctvom médií, ale aj bezprostredne v mestách, kde fungujú kluby psoriatikov a atopikov s pomocou dermatológov kontaktujeme verejnosť a informujeme ju o neprenosnosti týchto chorôb, ale aj o prevencii vzniku iných kožných problémov. Pri tejto príležitosti rozdávame verejnosti leták a „láskomatové“ kartičky, ale aj objatia a nádej.

- Na podnet SPaA SR bol do zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci zaradený paragraf 56 o kompenzácii zvýšených výdavkov na zabezpečenie prostriedkov osobnej a bytovej hygieny, súvisiacich aj s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia v dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia.

- Podpora Centier pre liečbu chronických kožných chorôb v Bratislave a v Košiciach, ktoré vznikli aj naším pričinením.

- Protistresové kurzy, ktorými pomáhame preťať začarovaný kruh stres – výsyp – výsyp – stres.

- Pravidelné stretnutia našich členov-turistov s psoriatikmi a atopikmi z Moravy a Čiech na Portáši na moravsko-slovenskom pomedzí

- Spoločné ozdravné pobyty v Černomorci (Bulharsko) a na Lipárskych ostrovoch (Taliansko), kam sa vydávame za slnkom, morom a za zdravím.

 

Budeme radi, ak sa k nám pridáte a keď nám pomôžete pomáhať.

Ako sa stať členom SPaA SR?

Vyplňte evidenčnú kartu na poslednej strane bulletinu a vyplnenú ju pošlite na adresu centra SPaA SR.

 

Pamätajte

S pomocou Spoločnosti budete svoju náročnú „milenku“ – psoriázu či ekzém - zvládať určite ľahšie.

 

Partneri, spolupracovníci, sponzori a sympatizanti Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR:

SPaAE Českej republiky, EUROPSO

Asociácia pre ochranu práv pacientov v SR, Liga proti reumatizmu na Slovensku, Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, Slovenská humanitná rada, Zväz postihnutých civilizačnými chorobami SR

Slovenská dermatovenerologická spoločnosť

Slovenské liečebné kúpele Smrdáky

Spirig Eastern, a. s.

Wyeth Whitehall

Mestské zastupiteľstvá a kancelárie Zdravé mesto Bratislava, Košice, Martin, Považská Bystrica, Poprad

Ústav ošetrovateľstva JLF UK v Martine